Ortaokul öğrencilerinde dijital oyun bağımlılığı ile akademik erteleme ve akademik motivasyon arasındaki ilişki
The relationship between digital game addiction and academic procrastination and lesson motivation in secondary school students
- Tez No: 923133
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİME EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Ortaokul dönemi, öğrenciler açısından hayat, üniversite eğitimine ve mesleğe hazırlık sürecini kapsayan ve son derece önem arz eden bir süreçtir. Bu süreç hem ergenlik döneminde yaşanan gelişimsel problemleri ve bununla ilgili olarak meydana gelen çatışmaların aşılması gereken hem de yetişkin bir birey olmaya ilk adım olan üst öğrenim kurumlarına ve meslek hayatına hazırlanma açısından aşılması gereken çok sayıda gelişim görevi bulunmaktadır. Bu bağlamda, kişinin hayatı boyunca tüm süreçlerini şekillendiren ve etkileyen bir gelişim evresi olarak da düşünülebilir. Kişinin söz konusu bu süreçteki gelişim dönemlerini aşamalı bir şekilde tamamlaması ve yaşamsal görevlerini hayata, mesleğe ve yetişkinliğe göre hazırlayabilmesi büyük bir motivasyon gerektirmektedir. Araştırmaya 178 kız 206 erkek olmak üzere 384 ortaokul öğrencisi katılmıştır. Veri toplamada Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği, Ortaokul Öğrencilerinin Akademik Erteleme Ölçeği ve Ortaokul Öğrencileri İçin Akademik Motivasyon Ölçeği kullanılmış, elde edilen veriler SPSS 23.0 paket programında analiz edilmiştir. Araştırma bulguları değerlendirildiğinde dijital oyun bağımlılığı ile akademik erteleme davranışları arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunurken dijital oyun bağımlılığı ile akademik motivasyon arasındaki ilişkinin anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. Akademik erteleme davranışı ve akademik motivasyon arasında ise negatif yönlü bir ilişki olduğu bulunmuştur. Dijital oyun bağımlılığı puanları cinsiyet değişkeni bakımından incelendiğinde erkeklerin puanlarının kızlardan daha yüksek olduğu, katılımcıların akademik erteleme puanları cinsiyet değişkeni açısından değerlendirildiğinde erkeklerin akademik erteleme puanlarının kızlardan daha yüksek olduğu, katılımcıların akademik motivasyon puanları cinsiyet değişkeni açısından değerlendirildiğinde cinsiyetlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği bulunmuştur. Katılımcıların akademik erteleme, akademik motivasyon ve dijital oyun bağımlılığı toplam puanlarının yaş değişkeni bakımından anlamlı bir farklılık gösterdiği, algılanan akademik başarı durumlarına göre anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Katılımcıların dijital oyun bağımlılığı ve akademik erteleme toplam puanlarının algılanan anne-baba tutumlarına göre anlamlı bir farklılık gösterdiği, akademik motivasyon toplam puanlarının ise algılanan anne-baba tutumlarına göre anlamlı bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Katılıcmıların dijital oyun bağımlılığı, akademik erteleme ve akademik motivasyon toplam puanlarının internette amaçsız zaman geçirme süresine göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca, dijital oyun bağımlılığının akademik ertelemeyi anlamlı yordarken akademik motivasyonu anlamlı şekilde yordamadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The secondary education period is an important life stage that includes the preparation of students for life, university life and profession. This stage is a stage that needs to be overcome both the developmental problems of the adolescence period and the conflicts that arise accordingly, and it has many developmental tasks to be overcome in terms of preparing for higher education institutions and a profession, which is the first step to adulthood. In this respect, it can also be considered as a developmental stage that most affects and shapes the life-long processes of the individual. Successful completion of the developmental processes at this stage and preparing for life, adulthood and profession by acquiring vital roles require an important motivation. 384 students, 178 girls and 206 boys, participated in this study, which was conducted to examine the effect of digital game engagement on academic procrastination and lesson motivation of secondary school students. In the study, the adolescent game addiction scale, the academic procrastination scale of secondary school students and the academic motivation scale for secondary school students were used, and the data obtained were analyzed in the SPSS 23.0 package program. When the research findings were evaluated, it was determined that there was a positive relationship between digital game addiction and academic procrastination behaviors, while the relationship between digital game addiction and academic motivation was not significant. A negative relationship was found between academic procrastination behavior and academic motivation. When the digital game addiction scores are examined in terms of gender variable, boys' scores are higher than girls, when the academic procrastination scores of the participants are evaluated in terms of gender variable, boys' academic procrastination scores are higher than girls' academic motivation scores when the participants' academic motivation scores are evaluated in terms of gender variable, there is no significant difference according to their gender. It was determined that the total scores of the participants' academic procrastination, academic motivation and digital game addiction differed significantly in terms of the age variable but did not show a significant difference according to their perceived academic success. It was concluded that the digital game addiction and academic procrastination total scores of the participants showed a significant difference according to the perceived parental attitudes, while the total scores of academic motivation did not show a significant difference according to the perceived parental attitudes. It has been determined that the total scores of the participants' digital game addiction, academic procrastination and academic motivation differ according to the time spent aimlessly on the Internet. In addition, it was found that while digital game addiction significantly predicted academic procrastination, it did not significantly predict academic motivation.