Taksirle öldürme suçu
Negligent homicide
  1. Tez No: 923134
  2. Yazar: MUHAMMED İKBAL ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu tezde, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 85. maddesinde düzenlenen taksirle öldürme suçu incelenmiştir. Tez, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde öncelikle, taksirle öldürme suçunun esasını oluşturan taksir inceleme konusu yapılmıştır. Taksir kavramı üzerinde durulmuş ardından taksirin tarihi gelişim süreci incelenerek dün ve bugün arasında taksirin etkileşim süreci ortaya konulmaya çalışılmıştır. Taksirin cezalandırılma sebebi olan hukuki esası üzerinde durulmuş ve bu konudaki teoriler incelenmiştir. Kast ve taksir ayrımı üzerinde durularak, son olarak taksirin unsurları izah edilmiştir. Tezin ikinci bölümünde taksirle öldürme suçu açısından, suçla korunan hukuki değer, suçun maddi ve manevi unsurları ile hukuka aykırılık unsurları inceleme konusu yapılmış, anlatım Yargıtay kararları ile desteklenmiştir. Tezin üçüncü ve son bölümünde kusurluluk, suçun özel görünüş şekilleri, şahsi cezasızlık sebepleri, muhakeme usulü ve yaptırım konuları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the crime of negligent homicide, as defined in Article 85 of the Turkish Criminal Code No. 5237. The thesis is comprised of three chapters. The initial chapter is dedicated to an examination of negligence, which serves as the foundation for the crime of reckless homicide. The concept of negligence was emphasized, and then the historical development process of negligence was examined. The interaction process of negligence between yesterday and today was also investigated. The legal basis of negligence, which is the reason for the punishment of negligence, was emphasized, and the theories on this subject were examined. The distinction between intent and negligence was also highlighted, and finally, the elements of negligence were explained. In the second part of the thesis, the legal value protected by the crime of negligent homicide, the material and moral elements of the crime, and the elements of illegality were examined, with the latter supported by the decisions of the Court of Cassation. In the third and final section of the thesis, the issues of culpability, the various forms that the crime may take, reasons for impunity, the procedure and sanctions applicable in each case are examined.