Ortaokul öğrencilerinde akademik erteleme davranışı ile dijital oyun bağımlılığı arasındaki ilişkide akademik motivasyonsuzluğun aracı rolü
The mediating role of academic amotivation between academic procrastination and digital game addiction in secondary school students
  1. Tez No: 808711
  2. Yazar: ŞEYMA YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma ortaokul öğrencilerinde akademik erteleme davranışı ve dijital oyun bağımlılığı arasındaki ilişkide akademik motivasyonsuzluğun aracı rolünün incelenmesinin yanında sonuç değişkeni olan akademik erteleme davranışının çeşitli demografik özelliklere göre nasıl farklılaştığının ortaya konulmasını amaçlamak için yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Hatay'da 2022-2023 yılları arasında ortaokula devam eden 590 öğrenci ile yapılan çalışmada,“Ortaokul Öğrencilerinin Akademik Erteleme Davranışı Ölçeği”,“Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği”,“Akademik Motivasyonsuzluk Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde, bağımsız gruplar için t-testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Yapılan çalışmada sonuç olarak ortaokul öğrencilerinin cinsiyet, dijital oyun oynama süresi ve anne baba eğitim durumunun akademik erteleme davranışında anlamlı bir farklılık oluşturmadığı, sınıf düzeyi ve teknolojik cihaz kullanım süresinin ise akademik erteleme davranışında anlamlı bir farklılık oluşturduğu görülmüştür. Bununla birlikte dijital oyun bağımlılığının akademik motivasyonsuzluğu pozitif yönde anlamlı düzeyde yordadığı, akademik motivasyonsuzluğun akademik erteleme davranışını pozitif yönde anlamlı olarak yordadığı, dijital oyun bağımlılığının akademik erteleme davranışı üzerindeki doğrudan etkisinin de anlamlı olduğu bulunmuştur. Son olarak akademik motivasyonsuzluğun dijital oyun bağımlılığı ile akademik erteleme davranışı arasındaki ilişkide aracılık rolünün olduğu bulunuştur. Elde edilen bulgulara dayalı olarak tartışma yapılmış ve öneride bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of study examine the mediator role of academic amotivation in the relationship between academic procrastination behavior and digital game addiction in secondary school students, as well as to demonstrate how the academic procrastination behavior, which is the dependent variable, differs according to various demographic characteristics made. For this purpose, the relational survey method, which is one of the quantitative research methods, was used in the research. In the study of 590 students attending secondary school between 2022 and 2023 in Hatay,“ Academic Postponement Behavior Scale of Secondary School Students ”,“ Digital Game Addiction Scale ”,“Academic Motivation Scale ”and“ Personal Information Form ”were used. In the analysis of the data obtained, t-test, one-way variance analysis, correlation and regression analyzes were performed. As a result, the study of secondary school students did not differ significantly in the academic postponement behavior of gender, digital gaming time and parents' education status. It was observed that there are a significant differences in the academic procrastination behaviors of secondary school students according to the variables of grade level and technological device usage time However, digital game addiction positively predicted academic amotivation, academic amotivation positively predicted academic procrastination behavior, and the direct effect of digital game addiction on academic procrastination behavior was also found to be significant. Finally, it was found that academic amotivation has a mediating role in the relationship between digital game addiction and academic procrastination behavior. Based on the findings, discussion was made and suggestions were made.