Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ışığında etkin soruşturma
Effective investigation in the light of European Court of Human Rights decisions
- Tez No: 923141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne taraf olan devletlerce sözleşmenin denetiminden sorumlu mekanizmaların denetimlerine de rıza gösterileceği taahhüdü verilmiştir. Bu kapsamda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin vereceği kararların taraf devletlerin gerek iç hukuk uygulamalarına gerekse yapısal reformlarına yol göstermesi gerekmektedir. Bu kapsamda devletler kendilerinden beklenen yükümlülükleri yerine getirmedikleri takdirde birtakım yaptırımlar gündeme gelebilmektedir. Etkin soruşturma yükümlülüğü Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi metninde yer almayan ancak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarıyla 1995-1996 yıllarından bu yana devletlere yüklenen bir pozitif yükümlülük olarak karşımıza çıkmaktadır. Etkin soruşturma yükümlülüğünün mahkemenin önüne gelen somut olaylara göre yorumlanarak kendini sürekli yenileyen dinamik bir yapıda olduğu söylenebilecektir. Bu tezde, öncelikle etkin soruşturma kavramının tanımı ve tarihsel gelişimi konu edilmiş, mahkeme tarafından verilen kararlar ışığında bu yükümlülüğün unsurları açıklanmıştır. Sözleşmeye taraf olan Türkiye'de etkin soruşturma ile ilgili ulusal düzenlemeler ve mevcut durum açıklanmış ve Türkiye'nin taraf olduğu etkin soruşturma ile ilgili bazı mahkemenin kararları incelenerek birtakım tespitlerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It has been pledged that the states party to the European Convention on Human Rights will also consent to the oversight of mechanisms responsible for monitoring the implementation of the Convention. In this context, the decisions of the European Court of Human Rights should guide both the domestic legal practices and structural reforms of the state parties. States may face certain sanctions if they fail to fulfill their obligations as expected. The obligation of an effective investigation, although not explicitly stated in the text of the convention, has emerged as a positive obligation imposed on states by the case law of the court since 1995-1996. The obligation of an effective investigation can be seen as a dynamic concept, constantly evolving according to the specific cases brought before the court. This thesis first defines the concept of an effective investigation and explores its historical development, followed by an explanation of the elements of this obligation in light of the decisions of the court. It then examines the national regulations and current situation regarding effective investigations in Turkey, a state party to the convention, and analyzes relevant court judgments related to the obligation of an effective investigation, drawing certain conclusions.