Coğrafya öğretmenlerinin öğretim programı okuryazarlık ve özerklik düzeylerinin öğretim programına bağlılık düzeyleri üzerindeki etkisi: Bir karma yöntem çalışması
The effect of geography teachers' curriculum literacy and autonomy levels on their level of fidelity to the curriculum: A mixed method study
  1. Tez No: 923140
  2. Yazar: HİLMİ ZAMBAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER CIRIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Öğretmenler, öğretim programlarının hayata geçirilmesinde, programın hedeflerine ulaşmasında önemli bir role sahiptir. Dolayısıyla öğretim programının öğretmenler tarafından nasıl ve ne düzeyde kullanıldığı, nasıl anlamlandırıldığı ve uygulamadaki yeterlikleri önem taşımaktadır. Bu sebeple bu araştırmada program okuryazarlık, program özerkliği ve programa bağlılık kavramları üzerinde durulmuştur. Bu araştırmanın amacı coğrafya öğretmenlerinin öğretim programı okuryazarlık ve özerklik düzeylerinin öğretim programına bağlılık düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaçlar doğrultusunda, çalışma nicel verilerden hareketle nitel verilerin toplandığı açıklayıcı ardışık desende yürütülmüştür. Çalışma, 2023-2024 eğitim öğretim yılında İstanbul'da gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın katılımcılarını, nicel kısım için İstanbul'da görev yapan, basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 416 Coğrafya öğretmeni oluşturmaktadır. Nitel bölüme yönelik katılımcılar ise amaçlı örnekleme yöntemi ile 416 coğrafya öğretmeni arasından seçilen 10 öğretmenden oluşmaktadır. Çalışmanın nicel verileri Eğitim Programı Okuryazarlığı Ölçeği (EPOÖ),“Öğretim Programına Bağlılık Ölçeği”ve ''Program Özerklik Ölçeği'' kullanılarak elde edilmiştir. Nitel veriler ise araştırmacı tarafından geliştirilen Yarı Yapılandırılmış Görüşme formu ile toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde standart sapma, ortalama, korelasyon, çoklu doğrusal regresyon testleri kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın nicel boyutuna ilişkin bulgular, coğrafya öğretmenlerinin program okuryazarlık, program özerklik ve programa bağlılık düzeylerinin yüksek olduğunu, eğitim programı okuryazarlık ölçeği ile öğretim programına bağlılık ölçeği arasında orta düzeyde pozitif anlamlı bir ilişki, eğitim programı okuryazarlık ölçeği ile program özerkliği ölçeği arasında orta düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki, program özerkliği ölçeği ile öğretim programına bağlılık ölçeği arasında düşük düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Program okuryazarlığı ve program özerkliklerinin programa bağlılıklarını açıklama düzeyinin %40 olduğunu göstermektedir. Nitel boyutuna ilişkin bulgular ise program okuryazarlıklarının orta ve üstü düzeyde, program özerklik ve programa bağlılıklarının orta düzeyde olduğunu göstermektedir. Sonuçlar, coğrafya öğretmenlerinin program okuryazarlık, program özerklik ve programa bağlılık düzeylerinin yüksek olduğu, program okuryazarlık, program özerklik ve programa bağlılık düzeyleri arasında anlamlı ilişki olduğu, program okuryazarlık ve program özerklik düzeylerinin programa bağlılık düzeylerinin yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise coğrafya öğretmenlerinin program okuryazarlık, programa bağlılık ve program özerkliği düzeylerinin nicel boyuttaki kadar yüksek düzeyde olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Teachers have an important role in implementing the curriculum and achieving its objectives. Therefore, it is important how and to what extent the curriculum is used by teachers, how it is made sense of, and their competence in its implementation. Therefore, this study focuses on the concepts of curriculum literacy, curriculum autonomy and curriculum engagement. The aim of this study is to examine the effect of geography teachers' curriculum literacy and autonomy levels on their level of fidelity to the curriculum. In line with these aims, the study was conducted in an explanatory sequential design in which qualitative data were collected based on quantitative data. The study was conducted in Istanbul in the 2023-2024 academic year. The participants of the study consisted of 416 Geography teachers working in Istanbul for the quantitative part and were selected by simple random sampling method. The participants of the qualitative part consisted of 10 teachers selected by purposeful sampling method among 416 geography teachers. The quantitative data of the study were obtained by using the“Curriculum Literacy Scale”,“Curriculum Commitment Scale”and“Curriculum Autonomy Scale”. Qualitative data were obtained using a questionnaire developed by the researcher. Qualitative data were obtained using a questionnaire developed by the researcher. Qualitative data were collected using a semi-structured interview form developed by the researcher. Standard deviation, mean, correlation, multiple linear regression tests were used to analyze quantitative data. Content analysis method was used to analyze the qualitative data. The findings related to the quantitative dimension of the study show that the curriculum literacy, curriculum autonomy and curriculum commitment levels of geography teachers are high, there is a moderate positive and significant relationship between curriculum literacy scale and curriculum fidelity scale, a moderate positive and significant relationship between curriculum literacy scale and curriculum autonomy scale, and a low positive and significant relationship between curriculum autonomy scale and curriculum commitment scale. It shows that the level of curriculum literacy and curriculum autonomy explaining their fidelity to the curriculum is 40%. The findings related to the qualitative dimension show that their curriculum literacy is at medium and above level, and their curriculum autonomy and curriculum fidelity are at medium level. The results show that geography teachers' curriculum literacy, curriculum autonomy and curriculum fidelity levels are high, there is a significant relationship between curriculum literacy, curriculum autonomy and curriculum fidelity levels, curriculum literacy and curriculum autonomy levels are predictors of curriculum fidelity levels. In the qualitative dimension of the study, it was concluded that geography teachers' curriculum literacy, curriculum fidelity and curriculum autonomy levels were not as high as in the quantitative dimension.