Öğrenmeyi öğrenme temelinde hazırlanan onuncu sınıf rehberlik etkinliklerinin ortaöğretim öğrencilerinin öğrenmeye yönelik algıladıkları duyuşsal ve bilişsel engeller ile öğrenme sorumluluklarına etkisi
The effect of the tenth grade guidance activities prepared on the basis of learning to learn on the affective and cognitive barriers perceived by secondary school students towards learning and their learning responsibilities
  1. Tez No: 923150
  2. Yazar: SEVİM BAHADIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜNER BERKANT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 629
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, öğrenmeyi öğrenme temelinde hazırlanan onuncu sınıf rehberlik etkinliklerinin ortaöğretim öğrencilerinin öğrenmeye yönelik algıladıkları duyuşsal ve bilişsel engeller ile öğrenme sorumluluklarına etkisini incelemektir. Araştırma öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desende yapılmış olup, çalışma grubunu 2023-2024 eğitim-öğretim yılında, Kahramanmaraş'ın Onikişubat ilçesinde yer alan bir Proje Anadolu Lisesi'nin onuncu sınıf düzeyindeki öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmanın nicel verileri“Öğrenmeye Yönelik Algılanan Duyuşsal ve Bilişsel Engeller Ölçeği”ile“Öğrenme Sorumluluğu Ölçeği”kullanılarak, nitel verileri ise görüşme ve gözlem yöntemleri kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmada nicel veriler bağımlı ve bağımsız gruplar t-testi, ANCOVA, Kruskal Wallis-H testi, Mann Whitney U testi, Wilcoxon işaretli sıralar testi, Spearman-Brown sıra farkları korelasyon katsayısı ve Pearson korelasyon analizi kullanılarak çözümlenmiş, nitel verilerde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada öğrenmeyi öğrenme temelinde hazırlanan rehberlik etkinliklerinin uygulandığı deney grubunda, öğrenmeye yönelik algılanan duyuşsal ve bilişsel engellerdeki azalmanın sınıf rehberlik programının işlendiği kontrol grubuna göre daha fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca deney grubunun öğrenme sorumluğu sontest puan ortalamalarının arttığı ve kadın öğrencilerin öğrenme sorumluluğunun erkek öğrencilere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte nitel sonuçlara göre, öğrenmeyi öğrenme temelinde hazırlanan rehberlik etkinlikleri programının deney grubu öğrencilerinin ders çalışma alışkanlığında, derse katılımında, başarılarında, kişisel gelişimleri ile öğrenmeye yönelik algıladıkları bilişsel ve duyuşsal engellerle baş edebilmelerinde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this research is to examine the effects of tenth grade guidance activities prepared on the basis of learning how to learn on affective and cognitive barriers that secondary school students perceive towards learning and their responsibility for learning. The research is conducted in a semi-experimental design with a pretest-posttest control group, and the study group consisted of tenth-grade students of Project Anatolian High School located in the Onikişubat district of Kahramanmaraş in the 2023-2024 academic year. The quantitative data of the study were obtained by using the“Perceived Affective and Cognitive Barriers to Learning Scale”and the“Learning Responsibility Scale”, while the qualitative data were obtained by using interview and observation methods. In the study, quantitative data were analyzed via dependent and independent groups t-tests, ANCOVA, Kruskal Wallis-H test, Mann Whitney U test, Wilcoxon signed-rank test, Spearman-Brown rank difference correlation coefficient and Pearson correlation analysis, while content analysis method was used for qualitative data. In the study, it was concluded that the decrease in perceived affective and cognitive barriers to learning was greater in the experimental group, where guidance activities prepared on the basis of learning to learn were applied, than in the control group, where the class guidance program was applied. In addition, it was determined that the posttest score mean of the learning responsibility of the experimental group increased and that the learning responsibility of the female students was higher than that of the male students. On the other hand, according to the qualitative results, it was determined that the guidance activities program prepared on the basis of learning to learn was effective in the experimental group students' study habits, classroom engagement, achievements, personal development, and coping with the cognitive and affective barriers they perceived towards learning.