Kâr amaçsız işletmelerde iç kontrol ve iç denetim: Huzurevi işletmelerine yönelik bir uygulama
Internal control and internal audit in non-profit businesses: An application for nursing home businesses
  1. Tez No: 923151
  2. Yazar: ZEYNEP ERTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, kâr amaçsız işletmeler olarak faaliyet gösteren huzurevlerinde iç kontrol ve iç denetim sistemlerinin işleyişini analiz ederek bu sistemlerin kurumsal performans, mali sürdürülebilirlik ve hizmet kalitesi üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışma, iç kontrol ve iç denetim uygulamalarının huzurevlerinde yönetim süreçlerini nasıl şekillendirdiğini ve bu uygulamaların potansiyel olarak iyileştirilebileceği alanları ortaya koymayı hedeflemektedir. Ayrıca, huzurevlerinde iç kontrol ve iç denetim mekanizmalarının mevcut durumunu tespit etmek ve bu mekanizmaların etkili bir şekilde uygulanabilmesidir. Çalışma nitel araştırma deseninde tasarlanmış olup araştırmanın katılımcı grubunu İstanbul ili Şişli ilçesinde bulunan Darülaceze Başkanlığı Mali İşler biriminde çalışan toplam 15 katılımcı oluşturmuştur. Analize hazır haldeki cevaplar, MAXQDA-2024 programına aktarılmış ve bu program vasıtasıyla nitel araştırma tekniklerinden tümevarım analizi tekniği kullanılmış olup elde edilen veriler grafikler halinde sunulmuştur. Çalışmanın sonucunda, iç kontrol ve iç denetim mekanizmalarının yalnızca huzurevlerinin mali süreçlerini değil, aynı zamanda hizmet kalitesini, kurum kültürünü ve çalışan motivasyonunu da etkileyen çok yönlü araçlar olduğu görülmektedir. Gelecekteki çalışmalar için, iç kontrol ve iç denetim sistemlerinin farklı organizasyonel yapılardaki etkilerini inceleyen kapsamlı araştırmalar yapılması önerilmektedir. Özellikle kamu ve özel sektör kuruluşlarında bu sistemlerin nasıl farklılaştığı, çalışan motivasyonu ve kurum kültürü üzerindeki etkileri gibi konular derinlemesine ele alınabilir. Ayrıca, kriz dönemlerinde (örneğin, ekonomik durgunluklar veya pandemi gibi küresel olaylar sırasında) yapay zekâ ve büyük veri analitiği gibi teknolojik gelişmelerin iç kontrol ve iç denetim süreçlerine entegrasyonu üzerine araştırmalar yapılması, daha verimli ve güvenilir denetim mekanizmalarının oluşturulmasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to analyze the functioning of internal control and internal audit systems in nursing homes operating as non-profit enterprises and to evaluate the effects of these systems on corporate performance, financial sustainability and service quality.The study aims to reveal how internal control and internal audit practices shape management processes in nursing homes and areas where these practices can potentially be improved. In addition, it is to determine the current status of internal control and internal audit mechanisms in nursing homes and to implement these mechanisms effectively.The study was designed with a qualitative research design and the participant group of the study consisted of a total of 15 participants working in the Financial Affairs unit of the Hospice Presidency in Şişli district of Istanbul.The answers ready for analysis were transferred to the MAXQDA-2024 program, and through this program, the inductive analysis technique, one of the qualitative research techniques, was used and the obtained data were presented in graphics.As a result of the study, it is seen that internal control and internal audit mechanisms are versatile tools that affect not only the financial processes of nursing homes, but also service quality, corporate culture and employee motivation.For future studies, it is recommended to conduct comprehensive research examining the effects of internal control and internal audit systems in different organizational structures.Especially in public and private sector organizations, issues such as how these systems differ and their effects on employee motivation and corporate culture can be discussed in depth.In addition, conducting research on the integration of technological developments such as artificial intelligence and big data analytics into internal control and internal audit processes during times of crisis (for example, during economic recessions or global events such as pandemics) can contribute to the creation of more efficient and reliable audit mechanisms.