Uzaktan eğitimle ilkokula başlayan öğrencilerin akademik ve sosyal gelişimine yönelik öğretmen görüşleri
Teachers' opinions on the academic and social development of students starting primary school through distance education
  1. Tez No: 923154
  2. Yazar: MURAT YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL SEFER AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Çin'de başlayan Covid-19 pandemisiyle birlikte 2020 yılının Mart ayından itibaren ülkemizde zorunlu uzaktan eğitime geçilmiş ve o dönem ilkokula başlayan çocuklar ilk okuma yazma eğitimini uzaktan eğitimle almak zorunda kalmışlardır. Bu araştırmanın amacı uzaktan yapılan ilk okuma yazma öğretiminin öğrencilerin ilerleyen yıllardaki akademik başarılarına ve sosyal gelişimlerine olumlu veya olumsuz etkilerini öğretmen görüşleri doğrultusunda ortaya çıkarmaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji (olgubilim) deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu pandemi sürecinde öğrencilerine uzaktan ilk okuma yazma öğretmiş 16 kişilik dördüncü sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma verileri araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen verilerin içerik analizine tabi tutularak incelenmesi sonucu uzaktan eğitimin yüz yüze eğitim kadar verimli olmadığı, uzaktan okuryazar olan öğrencilerin okuma- yazma becerilerinin ve sosyal gelişimlerinin yüz yüze eğitimle okuryazar olan öğrencilere kıyasla daha zayıf olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin sosyal izolasyona maruz kalmalarının öğrencilerin duygusal gelişimini ve psikolojik iyi oluş hâllerini olumsuz etkilediği ve dördüncü sınıf olmalarına rağmen öğrencilerin bazılarında okuma ve özellikle yazma konularındaki sorunların hâlen devam ettiği belirlenmiştir. Araştırma sonuçları göz önünde bulundurularak benzer durumlarda yol gösterebilecek birtakım öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the Covid-19 pandemic that started in China, compulsory distance education was implemented in our country as of March 2020, and children who started primary school at that time had to receive their first literacy education through distance education. The aim of this research is to reveal the positive or negative effects of distance-based primary literacy education on students' academic success and social development in the following years, based on teachers' opinions. The phenomenology design, one of the qualitative research methods, was used in the research. The study group consisted of 16 fourth-grade teachers who taught their students first literacy remotely during the pandemic. The research data were collected through a semi-structured interview form developed by the researcher. As a result of the examination of the obtained data by subjecting it to content analysis, it was concluded that distance education was not as efficient as face-to-face education, and that the literacy skills and social development of students who were literate through distance education were weaker than those who were literate through face-to-face education. In addition, it was determined that students' exposure to social isolation during the distance education process negatively affected the emotional development and psychological well-being of the students, and that some of the students still had problems in reading and especially writing despite being in the fourth grade. Considering the research results, some suggestions have been developed that can guide in similar situations.