2012-2013 ve 2013-2014 eğitim-öğretim yıllarında ilkokul birinci sınıfları okutan sınıf öğretmenlerinin mesleki deneyimleri
The professional experiences of primary school teachers teaching the first grade in the 2012-2013 and 2013-2014 academic years
  1. Tez No: 923157
  2. Yazar: MUSTAFA GÖKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2012-2013 ve 2013-2014 eğitim-öğretim yıllarında ilkokul 1.sınıfları okutan sınıf öğretmenlerinin mesleki deneyimlerinin incelenmesidir. Bu kapsamda öğretmenlerin, 4+4+4 eğitim sistemi hakkında ne düşündükleri, öğrencilerin okula hazırbulunuşlukları ve okula uyumu, fiziksel gelişimi ve uygulanan program ile ilgili görüşleri ele alınmıştır. Bu çalışma nitel bir araştırma olup araştırma yöntemi sözlü tarih yöntemidir. Araştırmanın çalışma grubunu Yozgat il genelinde 2012-2013 ve 2013-2014 eğitim-öğretim yıllarında ilkokul 1.sınıfı okutmuş sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, 2012-2013 ve 2013-2014 eğitim-öğretim yıllarında ilkokul 1.sınıfı okutmuş sınıf öğretmenleri ile yapılan görüşmelerden elde edilmiştir. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Yapılan analizlerde genel olarak öğretmenlerin 4+4+4 olarak bilinen 6287 sayılı yasanın düzenlenme sürecinde fikirlerinin alınmadığı ve yasa hakkında bilgi sahibi olmadıkları görülmüştür. Ayrıca öğrencilerin sonraki eğitim kademelerinde başarısızlık kaygısı yaşadıkları, öğrencilerin 5.sınıfta ortaokula geçmeye uygun olmadıkları, ortaokula geçtiklerinde uyum problemleri yaşadıkları, sistemin başarısız olduğu ve uygulanmasının güç olduğu gibi olumsuzluklar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the professional experiences of classroom teachers who taught first grade primary school in the 2012-2013 and 2013-2014 academic years. In this context, what the teachers think about the 4+4+4 education system, students' readiness for school and adaptation to school, their physical development and their opinions about the implemented program are discussed. This study is a qualitative research and the research method is oral history. The study group of the research consists of classroom teachers who taught first grade primary school in the 2012-2013 and 2013-2014 academic years in Yozgat province. A semi-structured interview form was used as the data collection tool in the research. The data of the research were obtained from the interviews conducted with classroom teachers who taught first grade primary school in the 2012-2013 and 2013-2014 academic years. The obtained data were analyzed by descriptive analysis method. In the analyses, it was observed that teachers were not consulted during the process of regulating the law numbered 6287, known as 4+4+4, and they were not informed about the law. In addition, negative aspects such as students experiencing anxiety about failure in the next levels of education, students not being suitable to transfer to secondary school in the 5th grade, having adaptation problems when they transfer to secondary school, the system being unsuccessful and difficult to implement were observed.