Yaratıcı turizm: Turist tipolojileri, yaratıcı turizm etkinliklerine katılım niyeti ve destinasyon tercihi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Creative tourism: Examining the relationship between tourist typologies, intention to participate in creative tourism activities and destination preference
  1. Tez No: 923160
  2. Yazar: AYŞE AYGUTALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM ÇELTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırmanın temel amacı, yaratıcı turizm kapsamında, turist tipolojileri, yaratıcı turizm etkinliklerine katılım niyeti ve destinasyon tercihi arasındaki ilişkisinin incelenmesidir. Araştırma evrenini Ankara'da yaşayan gelecekteki potansiyel turistler oluşturmaktadır. Ankete katılanlar için kolayda örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Verilerin analizinde frekans analizi, normal dağılım testi, faktör analizi, korelasyon testleri ile çapraz tablolardan faydalanılmıştır. Yapılan test sonuçlarına göre, çalışmanın temel sorusu yaratıcı turizm kapsamında; yaratıcı turizm etkinliklerine katılım niyeti ve destinasyon tercihi ilişkisinin olumlu yönde olduğu saptanmıştır. Bu araştırma yaratıcı turizm kapsamında turist tipolojileri, yaratıcı turizm etkinliklerine katılım niyeti ve destinasyon tercihinin ilişkisi incelenerek literatüre geniş kapsamlı, detaylı ve teorik anlamda bilgi katması ile turizm sağlayıcıları, paydaşlar, kamu ve özel teşebbüslerin turizmi geliştirmek adına yapılabilecekleri noktasında katkı sağlaması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the relationship between tourist typologies, the intention to participate in creative tourism activities, and destination preference within the scope of creative tourism. The research population consists of future potential tourists residing in Ankara. A convenience sampling method was employed for survey participants. In the data analysis process, frequency analysis, normality tests, factor analysis, correlation tests, and cross-tabulations were utilized. Based on the test results, the study's central question was addressed, revealing a positive relationship between the intention to participate in creative tourism activities and destination preference within the scope of creative tourism. This research holds significance as it provides a comprehensive, detailed, and theoretical contribution to literature by examining the relationship between tourist typologies, participation intention in creative tourism activities, and destination preference. Furthermore, it offers valuable insights for tourism providers, stakeholders, public and private enterprises regarding potential strategies to enhance tourism development.