10-13 yaş arası çocuklarda dijital oyun bağımlılığı ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkide akran zorbalığı ile algılanan stresin aracı rolü
The mediating role of peer bullying and perceived stress in the relationship between digital gaming addiction and psychological resilience in children aged 10-13 years
  1. Tez No: 923159
  2. Yazar: AYŞENUR SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ÇIKRIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, 10-13 yaş arası çocuklarda dijital oyun bağımlılığı ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkide akran zorbalığı ile algılanan stresin aracı rolünü incelemektir. Araştırma amaçlar doğrultusunda nicel araştırma yaklaşımına dayalı olarak ilişkisel desende gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın çalışma grubunu 2023-2024 yılında Orta Karadeniz Bölgesi'nde yer alan bir ilde çeşitli ortaokullarda öğrenimine devam eden 690 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veriler Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Çocuklar İçin Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği (ÇİDOBÖ), Ortaokul Öğrencileri İçin Algılanan Stres Ölçeği, Akran Zorbalığı Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılarak toplanmıştır. Katılımcılardan toplanan veriler ile değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı tekniği kullanılarak belirlenmiştir. Aracılık analizinde ise Process Macro Model 6 uygulaması kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda psikolojik sağlamlık ile internet oyun bağımlılığı, algılanan stres ve akran zorbalığı arasında negatif yönde; algılanan stres ile akran zorbalığı arasında negatif yönde; algılanan stres ile internet oyun bağımlılığı pozitif yönde anlamlı ilişkilidir. Akran zorbalığı ile internet oyun bağımlılığı arasında ise pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Aracılık analizine göre ergenlerde psikolojik sağlamlığın algılanan stres ve akran zorbalığı aracılığı ile internet oyun bağımlılığı üzerindeki etkisinin anlamlı olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of peer bullying and perceived stress in the relationship between digital game addiction and psychological resilience in children aged 10-13 years. The research was carried out in a relational design based on a quantitative research approach in line with the objectives. The study group of the study consists of 690 secondary school students who continue their education in various secondary schools in a province located in the Central Black Sea Region in 2023-2024. Data were collected using the Child and Adolescent Psychological Resilience Scale, Digital Game Addiction Scale for Children (DGADAS), Perceived Stress Scale for Secondary School Students, Peer Bullying Scale and Personal Information Form. The relationships between the data collected from the participants and the variables were determined using the Pearson Product Moment Correlation Coefficient technique. Process Macro Model 6 application was used in mediation analysis. As a result of the analyses, psychological resilience and internet game addiction, perceived stress and peer bullying are negatively related; perceived stress and peer bullying are negatively related; perceived stress and internet game addiction are positively related. Significant positive relationships were found between peer bullying and internet game addiction. According to the mediation analysis, it was found that the effect of psychological resilience on internet game addiction through perceived stress and peer bullying was significant.