Izef interaktif herbaryumunun güncel sayısal görüntüleme teknikleri kullanarak geliştirilmesi
Development of izef interactive herbarium using current digital imaging techniques
- Tez No: 923170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNTUĞ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Eczacılık ve Farmakoloji, Botany, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Izef İnteraktif Herbaryumunun Güncel Sayısal Görüntüleme Teknikleri Kullanarak Geliştirilmesi Bu çalışmada Türkiye'nin ilk interaktif herbaryumu olan Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi bünyesindeki IZEF Herbaryumunda bulunan örneklerin profesyonel ekipman, yeni çekim teknikleri, gelişmiş fotoğraf işleme programları kullanılarak yaşadığımız çağın gereklerine uygun olarak iyiliştirmesi, detayları arttırılmış görsellerin“IZEF Herbaryum 1.0”veri tabanına aktarılması ve böylece hem geleceğe aktarımı hem de zaman ve mekan sınırlaması olmaksızın tüm araştırmacıların hizmetine sunumunun sağlanması amaçlanmıştır. IZEF Herbaryumuna kayıtlı 6230 herbaryum örneği onarım ve bakım işlemleri yapılarak çekime hazırlanmış, makro standında DSLR fotoğraf makinesi ile fotoğrafları çekilmiş ve veriler sunucunun izin verdiği en büyük boyutta veri tabanına girilmiştir. Anahtar Kelimeler; Sanal herbaryum, Sayısal herbaryum, İnteraktif herbaryum, Bitki fotoğrafı, IZEF.
Özet (Çeviri)
Abstract Development of Izef Interactive Herbarium Using Current Digital Imaging Techniques In this study, it is aimed to improve the samples in IZEF Herbarium of Ege University Faculty of Pharmacy, which is the first interactive herbarium in Turkey, by using professional equipment, new shooting techniques, advanced photo processing programs in accordance with the requirements of our age, to transfer the detailed images to the“IZEF Herbarium 1.0”database and thus to transfer them to the future and to provide them to the service of all researchers without any time and space limitations. 6230 herbarium specimens registered in the IZEF Herbarium were prepared for shooting by performing repair and maintenance procedures, their photographs were taken with a DSLR camera on a macro stand, and the data was entered into the database in the largest size allowed by the server. Keywords; Virtual herbarium, Digital herbarium, Interactive herbarium, Plant photograph, IZEF.