Bosu ball egzersizlerinin 16- 18 yaş genç erkek hentbolcuların sıçrama, denge, çeviklik ve sürat performanslarına etkisi
The effects of bosu ball exercises on jumping, balance, agility, and speed performance i̇n 16-18-year-old male handball players
  1. Tez No: 923190
  2. Yazar: ALEYNA EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Hentbol, hızlı oynanan bir spor dalı olup, oyuncuların sıçrama, ani yön değiştirme, hızlı koşma, atış hızı ve esneklik gibi becerileri sergilemesini gerektirmektedir. Bu hareketlerin gerçekleştirilmesi sırasında tek ayak dengesinin sağlanması, sporcuların performansını belirleyen temel faktörlerden biridir. Dinamik denge, tüm spor disiplinlerinde performansı etkileyen önemli bir unsur olup, bu bağlamda araştırmanın amacı, Bosu ball egzersizlerinin 16-18 yaş arası erkek hentbolcuların sıçrama, denge, çeviklik ve sürat performanslarına etkisini incelemektir. Bu çalışma, Nilüfer Belediye Spor Kulübü'nde oynayan 16-18 yaş arası 20 erkek hentbolcu (kontrol grubu: n=10, deney grubu: n=10) üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada öntest-sontest randomize kontrollü desen kullanılmıştır. Sekiz hafta boyunca deney grubuna, haftalık 2 saatlik hentbol antrenmanlarının 30 dakikasında hentbola özgü Bosu ball egzersizleri uygulanmış; kontrol grubu ise klasik hentbol antrenmanlarına devam etmiştir. Araştırmada, tek bacak dikey sıçrama, yatay sıçrama, yıldız denge testi, T-çeviklik testi ve 20 metre sürat testi ölçümleri, ön ve son test olarak alınmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler kullanılarak sayısal değişkenler için ortalama ve standart sapma, kategorik değişkenler için frekans ve yüzde analizi yapılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerinin gruplara göre karşılaştırılmasında bağımsız örneklemler t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Handball is a fast-paced sport that requires players to perform skills such as jumping, sudden directional changes, sprinting, shooting speed, and flexibility. Maintaining single-leg balance during these movements is one of the fundamental factors determining athletes' performance. Dynamic balance is a crucial element affecting performance across all sports disciplines. In this context, the aim of this study is to examine the effects of Bosu ball exercises on the jumping, balance, agility, and speed performance of male handball players aged 16-18. This study was conducted on 20 male handball players aged 16-18 (control group: n=10, experimental group: n=10) playing for Nilüfer Municipality Sports Club. A pre-test post-test randomized controlled design was used in the study. For eight weeks, the experimental group performed 30-minute Bosu ball exercises specific to handball during their weekly 2-hour handball training sessions, while the control group continued with their regular handball training. In the study, measurements for single-leg vertical jump, horizontal jump, star balance test, T-agility test, and 20-meter sprint test were taken as pre- and post-tests. Descriptive statistics were used to analyze the data, with means and standard deviations calculated for numerical variables and frequency and percentage analysis applied to categorical variables. An independent samples t-test was used to compare the demographic characteristics of the participants between groups.