Akut akrep zehirlenmesinde kobra antidotunun etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficacy of cobra antidote in acute scorpion envenomation
  1. Tez No: 923191
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA KABU, PROF. İBRAHİM DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışması, akut akrep zehirlenmelerinde kullanılan kobra antidotunun etkinliğini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma, Türkiye'de yaygın olarak görülen ve özellikle sıcak iklim bölgelerinde ciddi sağlık sorunlarına yol açan Androctonus crassicauda türü akrep sokmalarına karşı etkili bir tedavi yöntemi geliştirilmesini amaçlamaktadır. Çalışmamızda, her biri altı rat içeren altı farklı grup oluşturulmuş ve bu gruplara farklı kombinasyonlarda akrep zehri ile kobra antidotu uygulanmıştır. Bu araştırma kapsamında hematolojik, biyokimyasal ve histopatolojik analizler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis was carried out to investigate the efficacy of cobra antidote used in acute scorpion envenomations. The study aims to develop an effective treatment method against Androctonus crassicauda scorpion stings, which are common in Turkey and cause serious health problems especially in hot climate regions. In our study, six different groups, each containing six rats, were formed and treated with different combinations of scorpion venom and cobra antidote. Within the scope of this study, hematologic, biochemical and histopathologic analyses were performed.