Banga şîdetê dı helbestên Cegerxwîn de
Cegerxwin'in şiirlerinde şiddet çağrısı
- Tez No: 923199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECAT KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Türkiye'de Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Cegerxwîn'in Modern Kürt Edebiyatında özel ve özgün bir yeri vardır. Hem kalemi hem de tavrı Kürt edebiyat çevrelerine ilham kaynağı olmuştur. Bu çalışmada genel olarak Kürt şair Cegerxwîn'in şiddet diliyle yazdığı şiirlerinden bahsetmeye çalıştık. Bu araştırmaya konu olan şiddetin gündelik şiddet olmadığını belirtmek gerekir. Bu şiddet devrimci ve politik bir şiddettir ve onun döneminde birçok şair tarafından kullanılmıştır. Bu şiddet çağrısı bazen sömürgecilere, bazen toprak sahiplerine, bazen ağalara ve bazen de toplumdaki güçlü kişilere yönelik yapılmıştır. Şiirlerinden bahsetmeden önce şiddet, Marksizm, devrimci şiddet, şiddet ve edebiyat ilişkisi gibi konuların yanı sıra diğer edebiyatlardan kısaca örnekler verdik. Ayrıca genel olarak modernizimden, Modern Kürt Edebiyatından, Modern Kürt Edebiyatında şiddet konusunun nasıl işlendiğine değindik. Bu bölümde Cegerxwin'in hayatı ve eserleri kısaca ele alınacak, ardından şiddeti konu alan şiirleri üç alt başlıkta değerlendirilecektir. Cegerxwîn'in bütün eserleri incelendi ve bunların arasından şiddet ile ilgili on altı (16) şiir seçildi. Çalışmanın sonunda Cegerxwîn'in pek çok şiirinde şiddete çağrıda bulunduğu görülmektedir. Bu çalışma 106 sayfadan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cegerxwîn has a special and independent place in modern Kurdish literature. Both his pen and his attitude have inspired Kurdish literary communities. In our study, we have tried to talk about the poems written in the language of violence by the Kurdish poet Cegerxwîn in general. It should be noted that the violence that is the subject of our research is not daily violence. This violence is revolutionary and political violence and was used by many poets in his time. This call for violence was sometimes directed at colonialists, sometimes at landowners and sometimes at powerful people in society. Before talking about his poems, we gave brief examples from other literatures as well as topics such as violence, Marxism, revolutionary violence, the relationship between violence and literature. We also mentioned on modernism in general, Modern Kurdish Literature and how the subject of violence is handled in Modern Kurdish Literature. In this section, Cegerxwin's life and works will be briefly discussed and then his poems on violence will be evaluated under three subheadings.We examined all of Cegerxwîn's works and selected sixteen (16) poems related to violence. At the end of the study, it is seen that Cegerxwîn calls for violence in many of his poems. This study consists of 106 pages.