ثلاثية الأدب والسياسة والدين بين التأثر والتأثير) العصر العباسي أنموذجاً)
Edebiyat, siyaset ve din üçlemesinde etkileşim: Abbasi dönemi
- Tez No: 923198
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLAM JANKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Türkiye'de Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Araştırma, geniş kapsamlı, derin etkili bir konunun incelenmesinde yeni bir deneyim yaşamaktadır; bu alana pek az kişi girmiştir, hatta nadirdir. Araştırmanın bölümleri, Abbâsî dönemi boyunca edebiyat, siyaset ve din arasındaki ilişkiyi anlama çabası etrafında şekillenmekte ve bu unsurlar arasındaki etkileşim ve etkilenme sınırlarını incelemektedir. Araştırma, bir giriş, dört bölüm ve bir sonuç kısmına ayrılmıştır. Giriş, araştırmanın önemi, sorunları, sınırları, izlenen yöntem ve araştırma planı hakkında konuşmak için ayrılmıştır. Birinci bölüm, Araplar ve Arapça ile edebiyatı (doğuşu ve gelişimi) hakkında kapsamlı bir giriş sunarken, İkinci bölüm Abbâsî dönemine geçerek dönemin siyasi doğasını, iktidarı ve siyasi akımları, öncülerini ve edebi ürünlerini incelemektedir. Üçüncü bölüm, din ve edebiyat konusunu, dini akımların incelenmesi ve bu akımların önde gelen isimlerinin edebi eserlerinin analizi aracılığıyla ele almaktadır. Dördüncü bölüm ise, Abbâsî edebiyatının etkileşim ve etkilenim bağlamında tanımına ve üçlü ilişki ile sonuçlarını açıklamaya odaklanmaktadır. Sonuç olarak, araştırmanın ulaştığı sonuçlar ve öneriler ile birlikte, araştırmanın hazırlanmasında kullanılan kaynaklar ve referanslar belgelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research engages in studying a vast and deeply influential topic that is rarely explored; rather, its chapters focus on understanding the nature of the relationship between literature, politics, and religion, and the limits of influence between them during the Abbasid era. The research is divided into an introduction, four chapters, and a conclusion. The introduction discusses the importance, problem, scope, methodology, and plan of the research. The first chapter introduces the Arabs, the Arabic language, and the origins and development of its literature. The second chapter moves to the Abbasid era to explain the political nature of the period and the ruling authority, addressing the political currents, their pioneers, and their literary production. The third chapter examines the relationship between religion and literature by analyzing religious groups and the literary works of prominent figures. The fourth chapter investigates Abbasid literature, emphasizing the interplay between literature, politics, and religion, and the resulting influences. The conclusion summarizes the findings and recommendations, along with the sources and references used.