Nümerik kontrollu takım tezgahları üzerinde incelemeler
- Tez No: 9231
- Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN GEZİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bilgisayarların tasarım ve imalatta nümerik kontrollu takım tezgahları ile birlikte kullanılmasıyla bu sistemler daha da gelişmiştir.Bu çalışmada nümerik kontrollu takım tezgahlarının genel özellikleri programlama yöntemleri ve nümerik kontrollu sistemlerin gösterdiği gelişmeler incelenmiştir. Birinci bölümde nümerik kontrollu tezgahların özellikleri kullanılma alanları,avantajları ve dezavantajları açıklanmıştır. İkinci bölümde;nümerik kontrollu tezgahların çeşitleri incelenerek interpolasyondan bahsedilmiştir.Üçüncü bölümde;proglamaya yöntemleri incelemeye çalışılarak,elle programlamaya ait örnek verilmiştir.Dördüncü bölümde;nümerik kontrollu tezgahlarda kullanılan kesici takımlar üzerinde durularak takımların ön hazırlığı ve ayarlaması otomatik takım değiştiriciler ve program yaparken göz önünde tutulması gereken hususlardan bahsedilmiştir. Beşinci bölümde gelişmiş No sistemleri incelerek CNC'nin genel özellikleri ve uygulama alanları açıklamıştır:Son bölümde NO tezgahların konstrüksiyonun etkileyen faktörlerin neler olduğu kısaca belirtilmiştir:
Özet (Çeviri)
After cosp^ters are used together wi“Si Machine Tools with Sisaerical Control- these systems developed quickly, Ik talis thesis? General specifications of Machine îools ?with feserical Control, programming techniques and ispro- Teîsents.fehick were shown ty Machine fools with Mrauerical Control were in~estlgated- In the first chapters specification of Machine tools with HıaiEerical Control;, using fields, ad~antages and disad- Tantages were studied, In the second chapter? sasples of Machine Sools were classifieds It was mentioned about interpolation. In the third chapter? programing aethods Kere stujdlei an esaaapie about sandal programing was giTen- In the fo'jrth chapter? Cutting tools used at”sachine tools with feserical Control were explaiâ®f?.âad then arran gement and first preparing of tools- automatic tool exchan gers and şose sitraMons to -which was paid attention were mentioned- In the fifth chapter? developed ®C systems -aese inves tigated- General specif ica&$oas and application field- of OifC were. explained^ In the last chapters sose factors which affect construction of HC Machine fools were examined* AJ.J.