Roma İmparatorluk Kültü'ne hizmet eden Anadolu Grek Tapınakları
Anatolian Greek Temples serving as Roman Imperial Cult Sites
- Tez No: 923226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRKEM KÖKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Roma'nın ilk imparatoru Augustus (MÖ 27-MS 14) ile başlayıp, Hristiyanlığın yayılmaya başlamasıyla birlikte yavaş yavaş gücünü kaybederek sona eren imparatorluk kültü ideolojisinin en önemli temsil araçları tapınaklar olmuştur.“Roma İmparatorluk Kültü'ne Hizmet Eden Anadolu Grek Tapınakları”başlıklı bu çalışma, Arkaik Dönem'den Hellenistik Dönem sonuna kadar olan süreçte Anadolu'da inşa edilmiş ve Grek tanrı/tanrıçalarına adanmış, Roma İmparatorluk Dönemi'nde (MÖ 27-MS 395) ise imparatorluk kültünün entegre edildiği Grek kökenli tapınakları incelemektedir. Çalışma kapsamında ele alınan tapınaklar, mimari açıdan incelenmiş ve tarihsel kronoloji içerisindeki evreleri belirlenerek zaman içerisindeki değişimleri analiz edilmiştir. Tapınakların Roma Dönemi öncesi ve Roma Dönemi evreleri ile imparatorluk kültü uygulamaları, arkeolojik ve epigrafik veriler doğrultusunda tespit edilmiş; her bir tapınak, elde edilen bu veriler ışığında incelenerek değerlendirilmiştir. Tapınaklarda imparatorları tanrılarla bir araya getiren altyapıyı hazırlayan siyasi ve kültürel ortam incelendiğinde, III. Aleksandros'un bu bölgelerde bıraktığı miras ve etkisinin belirleyici bir rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Starting with the first emperor of Rome, Augustus (27 BC - 14 AD) and gradually losing its power with the spread of Christianity, the most important representation tools of the imperial cult ideology were temples. This study titled“Anatolian Greek Temples Serving as Roman Imperial Cult Sites”examines the Greek-origin temples built in Anatolia from the Archaic Period to the end of the Hellenistic Period, which were dedicated to Greek gods/goddesses and where the imperial cult was integrated during the Roman Imperial period (27 BC - 395 AD). The temples within the scope of the study were examined architecturally and their phases within the historical chronology were determined and their changes over time were analyzed. The pre-Roman and Roman phases of the temples and the imperial cult practices were identified in line with archaeological and epigraphic data; each temple was analyzed and evaluated in the light of these data. When the political and cultural environment that prepared the infrastructure that brought the emperors together with the gods in the temples is analyzed, it is concluded that the legacy and influence of Alexander III in these regions played a decisive role.