A case study of the processes of counterurbanization and rural gentrification: Kuşçular Neighborhood, Urla
Karşı kentleşme ve kırsal soylulaşma süreçlerine bir örnek çalışma olarak Urla, Kuşçular Mahallesi
- Tez No: 923227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİLE AVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu makale, aynı anda iki olgunun, karşı-kentleşme ve kırsal soylulaştırmanın etkisiyle kırsal özellikler gösteren bir mahalle olan Kuşçular mahallesinin geçirdiği değişimleri incelemektedir. Kırsallığın tanımı ve özellikleri, sosyal, ekonomik, çevresel ve mekansal yapılarındaki dönüşümlerle birlikte değişmiş ve değişmeye devam etmektedir.“Kırsal”tanımının gelişmesi ve genişlemesiyle birlikte kentsel-kırsal ayrımı bulanıklaşmaktadır. Kırsal alanlardaki tarım, üretken bir tarım toplumundan tüketici bir topluma doğru kayarak konut ve hizmetlerle yer değiştirmektedir. Yerel tarım işçileri, ortaya çıkan pazar talepleri tarafından yerlerinden edilmekte ve bu onları başka ekonomik sektörlere yönelmeye zorlamaktadır. Sonuç olarak, kırsal alanlar ekonomi, toplum, mekan ve çevrede değişimler yaşamaktadır. Bu çalışmada, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve hava fotoğrafları ve mevcut istatistikler gibi ikincil veriler kullanılmaktadır. Sonuç olarak, Kuşçular mahallesinde karşı-kentleşme ve kırsal soylulaştırmanın bir sonucu olarak sosyal, ekonomik ve mekansal alanlardaki değişimler değerlendirilmiş ve sonuçları tartışılmıştır. Bu sonuçlara katkıda bulunan mekansal değişimler ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Bu iki olgunun en önemli sonuçlarından bazılarının toplumsal ayrışma, yerinden edilme ve mülksüzleşme olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This paper examines the changes that one rural neighborhood, Kuşçular neighborhood, undergoes with the influence of two phenomena at the same time, counter-urbanization and rural gentrification. Rurality's definition and characteristics changed and still changing alongside shifts in its social, economic, environmental, and spatial structures. The urban-rural distinction blurs as the definition of“rural”expands with development. Agriculture in rural areas is being replaced by housing and services, shifting from a productive agrarian to a consumer society. Local agricultural workers are displaced by emerging market demands, forcing them into other economic sectors. As a result, rural areas experience shifts in economy, society, space, and environment. In this study, semi-structured interviews and secondary data like aerial photos and existing statistics are employed. As a result, the shifts in the social, economic and spatial spheres in Kuşçular neighborhood as a result of counter-urbanization and rural gentrification were evaluated, and their consequences were discussed. The spatial shifts contributing to these consequences were assessed in detail. It is seen that some of the most crucial consequences of these two phenomena were social segregation, displacement and dispossession.