Arap ülkelerindeki akademisyenlerin akademik sosyal ağlardaki varlığı: Kütüphanecilik ve bilgi bilimi bölümleri örneği
The presence of academics from arab countries on academic social networks: The case of library and information science departments
- Tez No: 923232
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çalışmada, Kütüphanecilik ve Bilgi Bilimi alanında öğretim üyelerinin akademik sosyal ağları (ASA) kullanımını incelemektedir. Çalışma, on Arap ülkesindeki (BAE, Fas, Katar, Lübnan, Mısır, Sudan, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün) öğretim üyelerinin bu platformlardaki varlıklarını, kullanımı ve bilimsel iletişim, bilgi paylaşımı ve iş birliği üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ancak, bu on ülke incelendiğinde Kütüphanecilik ve Bilgi Bilimi bölümlerinin bulunmadığı tespit edilmiştir ve bu durum, yalnızca beş Arap ülkesiyle sınırlı kalmıştır (Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Sudan, Suudi Arabistan ve Umman). Akademik Sosyal Ağlar (ASA), akademik iş birliğinin geliştirilmesi ve bilimsel etkinin artırılması açısından önemli bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, saha incelemesi ResearchGate (RG), Academia.edu ve Google Scholar Citation platformları üzerinden gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonuçları, ResearchGate akademik iş birliği için en çok kullanılan platform olarak Suudi Arabistan'da öne çıkmaktadır. Ayrıca, Suudi Arabistan ve Mısır özellikle Academia.edu kullanımında dikkat çekici bir şekilde aktif oldukları tespit edilmiştir. Çalışma, ülkeler arasındaki akademik platform kullanımı ve performans farklılıklarını net bir şekilde tespit edilmiştir. Çalışma, bu platformların daha etkili bir şekilde kullanılabilmesi için öğretim üyelerine yönelik eğitimlerin düzenlenmesini ve akademik iş birliğini geliştirmek amacıyla stratejiler oluşturulmasını önermektedir. Akademik sosyal ağların etkin kullanımı, Arap dünyasında akademik eşitsizlikleri azaltmaya ve araştırma çıktılarının artmasına önemli katkılarda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study examines the use of academic social networks (ASNs) by Library and Information Science faculty members. It aims to evaluate these platforms' presence, usage, and impact on scientific communication, information sharing, and collaboration among faculty members in ten Arab countries (UAE, Morocco, Qatar, Lebanon, Egypt, Sudan, Saudi Arabia, Tunisia, Oman, and Jordan). However, after examining these ten countries, I found that the Library and Information Science departments do not exist in some of them, narrowing the scope to only five Arab countries: the United Arab Emirates, Egypt, Sudan, Saudi Arabia, and Oman. Academic Social Networks (ASNs) play a significant role in enhancing academic collaboration and increasing scientific impact. In this context, field research was conducted through platforms such as ResearchGate (RG), Academia.edu, and Google Scholar Citation. The findings of the study indicate that ResearchGate emerges as the most commonly used platform for academic collaboration, particularly in Saudi Arabia. Furthermore, Saudi Arabia and Egypt were found to be notably active in their use of Academia.edu. The study highlights clear differences in the usage and performance of academic platforms among the countries examined. The study recommends organizing training sessions for faculty members to utilize these platforms more effectively and developing strategies to enhance academic collaboration. The effective use of academic social networks can contribute significantly to reducing academic inequalities and increasing research output in the Arab world.