Fethu'l-Bârî bağlamında İbn Hacer el-Askalâni'nin (ö. h. 852) Peygamber tasavvuru
Ibn Hajar al-Asqalani's (d. AH 852) conception of the Prophet in the context of Fethu'l-Bâri
  1. Tez No: 923235
  2. Yazar: YASİN ÇAĞDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ÇAKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 383
Özet
Çalışmada, İbn Hacer el-Askalâni'nin (ö.852/1448) Hz. Peygamber tasavvuru izah edilmiştir. Üzerinde durduğumuz esas husus, tüm zamanlardaki bütün hadisçiler veya hadisle meşgul olanlar değil de Hadis Edebiyatının en meşhur eseri olan el-Buhârî'nin (ö.256/869) es-Sahîh'i üzerine İbn Hacer tarafından yazılan ve ilim dünyasında büyük bir rağbet gören Fethu'l-Bârî adlı şerhinden yola çıkarak nasıl bir tasavvur oluşturduğunu ortaya koymak olmuştur. Aynı şekilde başlıkta yer alan 'Peygamber' den kasıt, tarih boyunca gelmiş geçmiş bütün peygamberler değil de Hz. Muhammed (sav) ve ona atfedilen imajdır. Hz. Peygamber'e itaat, ittiba, onun davranışına, tutumuna, teşri özelliğine beşeri yönüne, mûcizelerine, rüyalarına vs. dair değerlendirmelerinden yola çıkarak kendisinin zihin dünyasında oluşturduğu peygamber tasavvuru incelenmiştir. Araştırmada İbn Hacer'in de dâhil olduğu geleneksel peygamber tasavvurunun doğru veya isabetli veyahut tam tersi yanlış veya sorunlu olduğunu ortaya koymak gibi değerlendirmelere olabildiğince girilmemiştir. Amacımız, İslam geleneği içerisinde aşina olduğumuz geleneksel peygamber tasavvurunun -İbn Hacer özelinde- nasıl oluştuğu, delillerinin neler olduğu ve böyle bir tasavvurun oluşumuna etki eden sebeplerin neler olduğunu anlamaya çalışmaktır. Bu kapsamda“geleneksel peygamber anlayışı”nın temsilcilerinden biri olarak değerlendirdiğimiz İbn Hacer'in peygamber tasavvuruyla ilgili, İslam kültür tarihi boyunca popüler kültürde ve geleneksel İslam inanç ve düşüncesi ile bir karşılaştırma imkânı sunacak şekilde konular alt başlıklara ayrılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Ibn Hajar al-Asqalani's (d. 852/1448) conception of the Prophet has been explained. The main issue we have focused on is not all hadith scholars of all times or those who deal with hadith, but how he created a conception based on the commentary titled Fethu'l-Bari written by Ibn Hajar on al-Sahih of al-Bukhari (d. 256/869), the most famous work of Hadith Literature, which has attracted great attention in the world of science. Similarly, what is meant by the 'Prophet' in the title is not all the prophets who have come and gone throughout history, but Prophet Muhammad (pbuh) and the image attributed to him. Based on his evaluations of obedience to the Prophet, his obedience, his behavior, attitude, legislative feature, human aspect, miracles, dreams, etc., the prophetic image he created in his own mind was examined. In the research, evaluations such as revealing whether the traditional prophetic imagery, including Ibn Hajar, is correct or accurate or, on the contrary, wrong or problematic were avoided as much as possible. Our aim is to try to understand how the traditional prophetic imagery that we are familiar with in the Islamic tradition was formed - specifically for Ibn Hajar - what the evidence is, and what the reasons are that affect the formation of such an imagery. In this context, the prophetic imagery of Ibn Hajar, whom we consider to be one of the representatives of the“traditional prophetic understanding”, was examined by dividing the topics into subheadings in a way that would provide a comparison with the popular culture and traditional Islamic belief throughout the history of Islamic culture.