Trifenilamin içeren yeni reseptörlerin sentezi ve metal iyonlarına karşı fotofiziksel özelliklerin incelenmesi
Synthesis of new receptors containing triphenylamine and investigation of photophysical properties against metal ions
  1. Tez No: 923244
  2. Yazar: AYBALA SULTAN GÜDENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez çalışması kapsamında trifenilamin içeren yeni reseptörlerin tasarımı, sentezi ve yapı karakterizasyonu yapılarak metal iyonlarına karşı fotofiziksel özellikleri incelendi. Bilindiği gibi metal iyon kirliliği endüstriyel alanların da genişlemesiyle dünya çapında büyük bir problem haline gelmiştir. Metal iyonları türüne ve konsantrasyonuna bağlı olarak insan vücudunda farklı hastalıklara neden olmaktadır. Bu yüzden metal iyonlarının konsantrasyonuna bağlı olarak tespit edilmesi çok önemlidir. Toksik ya da toksik olmayan birçok iyonun ve moleküler türlerin tespit edilmesinde diğer analitiksel yöntemlerin aksine optik (kolorimetrik ve floresans) sensörler yüksek hassasiyet, kolay uygulama, hızlı tepki süresi, düşük ekipman maliyeti gibi avantajları nedeniyle oldukça dikkat çekmektedir. Rapor edilen optik sensörlerin hassasiyet, seçimlilik ve uygulama alanı gibi parametreler bakımından geliştirilmeye ihtiyaç vardır. Bu nedenle yeni reseptörlerin literatüre kazandırılması büyük önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında çeşitli organik optoelektronik malzeme yeteneği, düşük maliyetli, kolay sentetik modifikasyon ve yüksek çözünürlük türevleri oluşturmasından dolayı iyi bir yapı taşı olan trifenilamin molekülü uygun reaktiflerle farklı reseptörlere dönüştürülerek metal iyonları için seçimli fotofiziksel özellikleri incelenmiştir. Tasarlanan ve sentezi yapılan trifenilamin bazlı reseptörler (R1 ve R2) uygun reaktifler kullanılarak hazırlandıktan sonra yapı analizi 1H NMR, 13C NMR ile FT-IR spektroskopisi ile yapıldı. Sentezlenen reseptörlerin uygun çözücü ortamında farklı metal iyonlarına karşı fotofiziksel özellikleri UV-vis ve floresan spektroskopisi kullanarak incelendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the design, synthesis, and structure characterization of new receptors containing triphenylamine has been made and their photophysical properties against metal ions were examined. As it is known, metal ion pollution has become a major problem worldwide with the expansion of industrial areas. Depending on the type and concentration of metal ions, they cause different diseases in the human body. Therefore, it is very important to detect metal ions depending on their concentration. Optical (colorimetric and fluorescent) sensors attract attention due to their advantages such as high sensitivity, easy application, fast response time, low equipment cost, unlike other analytical methods in the detection of many toxic or non-toxic ions and molecular species. The reported optical sensors need to be improved in terms of parameters such as sensitivity, selectivity, and application area. For this reason, it is of great importance to bring new receptors to the literature. In this thesis, the triphenylamine molecule, which is a good building block due to its various organic optoelectronic material capabilities, low cost, easy synthetic modification, and high solubility derivatives, has been converted to different receptors with appropriate reagents and selective photophysical properties for metal ions has been examined. After the designed and synthesized triphenylamine-based receptors (R1 and R2) are prepared using appropriate reagents, the structure analysis has been made by 1H NMR, 13C NMR, and FT-IR spectroscopy. Photophysical properties of the synthesized receptors against different metal ions in the appropriate solvent environment have been investigated using UV-vis and fluorescence spectroscopy.