Bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçu
The crime of fraud through the use of information systems, banking or credit institutions as a tool
- Tez No: 923250
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 158. maddesinin 1. fıkrasının 'f' bendinde hüküm altına alınan, bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçu irdelenmiştir. Ceza hukukunun, genel suç teorisi düzleminde kategorize edilerek incelenen suç, bilişim disiplini açısından da ele alınmıştır. Suça vücut veren eylemin, en karakteristik iki unsuru olan ''hile'' ''bilişim sistemleri'' ve '' ''banka maddi varlıkları'' terminolojik bir süzgeçten geçirilmiştir. Bunun yanında özellikle pratikteki yönleriyle ele alınan suç için doktrindeki görüşlere yer verilmiştir. Ayrıca pratikte en sık karşılaşılan örneklerine yer verilerek, suçun işlenme yöntemleri üzerinde durulmuş ve diğer bilişim suçlarıyla benzeşen ve ayrışan yönleri vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis is examined the offense of fraud committed through the use of information systems, banks, or credit institutions as instruments, as stipulated in Article 158, paragraph 1(f) of the Turkish Penal Code No. 5237. The offense, categorized within the general framework of criminal law theory, is also analyzed from the perspective of the information systems discipline. The two most characteristic elements of the act constituting the offense, namely“deception,”“information systems,”and“banking material assets,”have been scrutinized through a terminological lens. Additionally, the offense has been discussed with a focus on its practical aspects, incorporating opinions from the doctrine. The study further includes the most frequently encountered examples in practice, emphasizing the methods of committing the offense and highlighting its similarities to and differences from other cybercrimes.