Kamu hizmetlerinde dijital dönüşümün Ticaret Bakanlığına yansıması: Dijitalleşmenin gümrük ihracat rejiminde rolü ve önemi
Reflection of digital transformation in public services on the Ministry of Trade: The role and importance of digitalization in the customs export regime
  1. Tez No: 923251
  2. Yazar: SERDAR NADİROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kamu hizmetlerinde dijital dönüşüm, gümrük ihracat işlemlerinin daha hızlı, güvenli hale getirmekte; gümrük hizmetlerinde dijital dönüşüme geçiş, ticarette verimlilik ve şeffaflığı artırmakta, kırtasiyeciliği azaltmakta ve ihracatçılara zaman ve maliyet tasarrufu sağlamaktadır. Gümrüklerde ihracat rejiminde dijital dönüşümü; elektronik belge yönetimi, otomatik veri girişi, işin kolay takibi ve erişilebilirlik gibi avantajlar sağlar. İhracat rejimin de dijitalleşmeye geçilerek firmalara uluslararası ticari alanda rekabet etme konusunda katkı sağlanmış olur. İhracatta fiziki belge alınarak yapılan işlemler, yerini kağıtsız gümrük işlemlerine bırakarak daha hızlı ve verimli bir işleyişe dönüşmüş olur. Bu dönüşüm ile gümrükçe yapılan denetimler kolaylaştırılarak, hatalı yapılan işlem sayısını azaltılarak ve vakit kaybının önüne geçilerek ticaretin daha hızlı yapılmasına olanak sağlanmış olur. Belgelerin dijital ortama aktarılmasıyla fiziksel çıktılara gerek duyulmadan dijital ortamda işlenmesini sağlanarak, gümrük idarelerinin de yükleri azaltılmış, işlemlerde hız ve verimlilik artırılmıştır. Dijital ortamda evrak gönderimi, arşivleme ve belgeye ulaşma açısından da ciddi kolaylıklar sağlamaktadır. Gelişmekte olan ülkelerin ekonomik alanda varlıklarını sürdürebilmeleri için sahip olmaları gereken temel özelliklerden biri, gelişmiş ülkelerdeki gibi sağlam bir ekonomik yapıya ulaşmaktır. Ülkelerin ekonomik yapılarını ileriye taşıyabilmeleri için sürdürülebilir bir ekonomik modele sahip olmaları gerekmektedir. Bu doğrultuda, ekonomik büyümenin temel dinamiklerine hakim olmak ve bu dinamikleri etkin bir şekilde kullanarak geliştirmek önemlidir. Günümüz de uluslararası ticaretin, özellikle de İhracat artışının, üretimin büyümesini olumlu yönde etkilediği fikri, literatürde“İhracata Dayalı Büyüme Hipotezi”olarak adlandırılmaktadır. Gelişme yolundaki ülkeler uluslararası ticaret hacminden daha fazla pay almak istemeleri ihracattı ön plana çıkarmıştır. İhracat işlemlerinde hız ve verimlilik için de dijitalleşme önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Digital transformation in public services makes customs export transactions faster and safer; The transition to digital transformation in customs services increases efficiency and transparency in trade, reduces red tape and provides time and cost savings for exporters. Digital transformation in the export regime at customs; It provides advantages such as electronic document management, automatic data entry, easy tracking of work and accessibility. By switching to digitalization in the export regime, companies will be helped to compete in the international trade arena. Transactions carried out by obtaining physical documents in exports are replaced by paperless customs procedures, turning into a faster and more efficient process. This transformation facilitates customs inspections, reduces the number of erroneous transactions, and prevents loss of time, allowing trade to be carried out faster. By transferring the documents to the digital environment, they are processed digitally without the need for physical printouts, thus reducing the burden on customs administrations and increasing the speed and efficiency of transactions. It also provides significant convenience in terms of sending, archiving and accessing documents in the digital environment. One of the basic features that developing countries must have in order to survive in the economic field is to achieve a solid economic structure like in developed countries. In order for countries to move their economic structures forward, they must have a sustainable economic model. In this regard, it is important to master the basic dynamics of economic growth and to develop these dynamics by using them effectively. Today, the idea that international trade, especially the increase in exports, positively affects the growth of production is called the“Export-Led Growth Hypothesis”in the literature. Developing countries' desire to get a larger share of the international trade volume has brought exports to the fore. Digitalization is also important for speed and efficiency in export transactions.