Dolandırıcılık suçu ve özel olarak bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle nitelikli dolandırıcılık suçu
Fraud and aggravated fraud through the use of systems, banks or credit institutions as instruments
- Tez No: 591273
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MADEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Dolandırıcılık suçu, günümüzde en yaygın şekilde işlenen suçlardandır. Dolandırıcılık suçunu diğer malvarlığına karşı suçlardan ayırt eden en önemli unsur ''hile''dir. Bu çalışmamızda, dolandırıcılık suçu ile özellikle teknolojideki hızlı gelişmelere paralel olarak artış ve çeşitlilik gösteren, 5237 sayılı TCK'nın 158. maddesinin 1. fıkrasının f bendinde nitelikli hal olarak düzenlenmiş olan bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle işlenen dolandırıcılık suçları incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde; dolandırıcılık suçunun maddi-manevi unsurları ile hukuka aykırılık unsuru incelenmiş, Türk Hukuk doktrinindeki tartışmalı hususlara değinilmiştir. İkinci bölümde; bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle işlenen nitelikli dolandırıcılık suçları, özellikle ilgili kavramların açıklanması ve kapsamının belirlenmesi yöntemiyle ele alınmış, nitelikli halin gerçekleşme koşulları incelenmiştir. Çalışmada son bölüm olarak yer alan üçüncü bölümde ise; kusurluluk, suçun özel görünüş biçimleri, cezalandırılabilirliğin diğer şartları, kovuşturma usulleri ve muhakeme şartları, yaptırım ve zamanaşımı konuları ele alınmıştır. Bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle işlenen nitelikli dolandırıcılık suçları ile TCK'da düzenlenen Bilişim Alanındaki Suçlar arasındaki içtima problemleri incelenerek doktrinsel tartışmalar ve Yargıtay Kararları ışığında bir sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fraud Crimes are one of the most common crimes in recent years. The most important factor that distinguished from the other crimes is ''fraud against the law''. In this study, ıt was tried to eleborate the types of fraud from the early codes till 5237 nb. Turkish Criminal Code Article 158, paragraph 1, subparagraph f, arranged through the use of IT systems, banks or credit institutions as instruments. It's clearly seen that an increase and diversification of fraud crimes especially parallel with rapid developments in technology. Chapter I examines the objective elements of the offense, subjective elements of the offense and unlawfulness. It's indicated controversial issues about fraud crimes in Turkish Legal Doctrine. Chapter II is designed to look over fraud especially through the use of IT systems, banks or credit institutions as instruments. Criminal investigation of the basic form of the fraud is mentioned beside the aggravated fraud in the sense that types of fraud, context, conditions of them. Chapter III, the last part of the thesis, examines the aggravated fraud crimes through the mode of proceeding, model of specific fraud types, conditions, sanctios, condition of judgment, statute of limitations. All in all, it's been tried to reach a conclusion in the light of the decisions of the Supreme Court on the controversial issues about the type of crime examined.