'I'm Turkish, I'm Honest...' I'm Autistic: Perceptions Regarding the Label of Autism
'Türk'üm, Doğruyum...' Otistiğim: Otizm Etiketine İlişkin Algı
- Tez No: 923259
- Danışmanlar: PROF. JACK S. DAMICO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Louisiana at Lafayette
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Bozuklukları Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Bu tez, otizm spektrumundaki bireylerle yakın teması olan bireylerin yaşanmış deneyimlerinin incelenmesi yoluyla, Türkiye bağlamında otizm etrafında inşa edilen algıları anlamaya odaklanmıştır. Otizmli bireylerle çalışan bir grup uzman ve spektrumdaki çocukların ebeveynleri olmak üzere iki ana katılımcı grubunun deneyimlerinin doğası, nitel bir araştırma yöntemi olan yorumlayıcı fenomenolojik analiz kullanılarak araştırılmıştır. Katılımcıların algıları, otizmin doğası, müdahale ve ailenin rolünün yanı sıra uzmanlar arasında ve tüm katılımcı grupları arasında tanı, işbirliği ve çatışma konularına ilişkin farklılıklar ve benzerlikler göstermektedir. Tüm katılımcı grupları için, otizm semptomolojisinin ortaya çıkışındaki çeşitlilik ve genel şiddet seviyesi, durumla ilgili algıları şekillendiren önemli bir faktör olarak ortaya çıkmıştır. Katılımcıların çoğunluğunun anlayışları, esas olarak davranış kontrolü ve davranış değişikliği etrafında inşa edilen teorik bir temelden besleniyor gibi görünmektedir. Davranış değişikliğine yapılan vurgu, tüm katılımcılar tarafından otizm için tek müdahale olarak kabul edilen eğitim uygulamalarını da şekillendirmektedir, Bu da istenmeyen davranışları tetikleyen altta yatan olası faktörleri araştırmak yerine, bu davranışları ortadan kaldırmaya yönelik çabalara yol açmaktadır. Davranışlara odaklanma, terapinin başarılı bir sonucunu neyin oluşturduğuna dair belirli bir anlayışa da yol açmakta ve müdahale sırasında edinilen becerilerin işlevsel kullanımının değerlendirilmesi göz ardı edilebilmektedir. Türkiye'deki mevcut durum bilgiye erişilememesi ve mevcut bilgi eşitsizliği bu araştırmanın önemli sonuçlarından biri olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durum, otizm spektrumundaki çocuklarla çalışan ebeveynlere ve uzmanlara en güncel verilere dayalı bilgileri sağlamaya yönelik bir hizmet sunum sisteminin yanı sıra profesyoneller arasında daha fazla işbirliğine ihtiyaç duyulduğunun bir göstergesidir.
Özet (Çeviri)
This dissertation focused on understanding the perceptions built around autism in the Turkish context through an inquiry of lived experiences of individuals who have close contact with individuals on the autism spectrum. The nature of the experiences of two main groups of the participants, a group of experts working with individuals with autism and the parents of children who are on the spectrum, is explored employing an interpretive phenomenological analysis, which is a method of qualitative inquiry. The perceptions of participants show divergences and similarities regarding the nature of autism, the intervention, and the role of the family as well as regarding issues about diagnosis, collaboration, and conflict among experts and between all participant groups. For all groups of participants, the variation in the manifestations of autism symptomology and the overall severity level emerged as one crucial factor shaping the perceptions around the condition. The understandings of the majority of the participants seems to be informed by a theoretical basis that is mainly built around behavior control and behavior modification. The emphasis on behavior modification, in turn, shapes the education practices, which is considered to be the sole intervention for autism by all participants, leading to efforts to eliminate unwanted behaviors rather than seeking the possible underlying factors that trigger them. The focus on behaviors also leads to a particular understanding of what constitutes a successful outcome of therapy in which the evaluation of functional use of skills acquired during intervention can be overlooked. The informational inaccessibility and the knowledge inequality that currently exists in Turkey appears as one major implication of this investigation. This is indicative of the need for greater collaboration on the part of the professionals as well as a service delivery system that is oriented to providing parents and experts working with children on the ASD spectrum with the most recent data-based knowledge.