Sünen-i Dârimî'nin kaynakları ve tasnif metodu
Sources and classification method of Sunan Darimi
- Tez No: 923258
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI MUSA BAĞCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Araştırmamız giriş, üç bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş bölümünde, araştırmanın konusu, önemi, amacı, kapsamı, metodu ve araştırmada kullanılan kaynaklar ele alınmıştır. Birinci bölümde, Dârimî'nin hayatı incelenmiştir. İlk başlıkta, Dârimî'nin yaşadığı dönemin siyasî ve ilmî özellikleri; ikinci başlıkta ise, sosyal hayatı, memleketi, ilmî kişiliği ve ahlakî yönü gibi konular ele alınmıştır. Üçüncü başlıkta, Dârimî'nin ilmî çalışmaları, hocaları, öğrencileri ve eserleri tartışılmış; dördüncü başlıkta ise, onun i'tikâdi düşüncesi, sünnet anlayışı ve fıkhî görüşleri açıklanmıştır. İkinci bölümde, Sünen konusu ele alınmıştır. İlk başlıkta Sünen kavramı açıklanmış; İkinci başlıkta, Sünen'in telif amacı, Kütüb-i Sitte'ye dâhil olamaması, yazma nüshaları, rivayeti ve Sünen üzerine yapılan çalışmalar incelenmiştir. Üçüncü başlıkta, Sünen'in kaynakları, kaynaklarının cerh-ta'dil durumu, rivâyetlerin kaynaklarına göre dağılımı, kaynaklarından rivâyetlerin tahammül keyfiyeti ve Kütüb-i Sitte ile ortak kaynaklar ele alınmıştır. Ayrıca, Sünen'in sözlü ve yazılı kaynakları ile Sünen'de kaynak kullanımı da tartışılmıştır. Üçüncü bölümde, Sünen'in tasnif metodu ve rivayet analizi üzerinde durulmuştur. İlk başlıkta, Sünen'in tasnifinde etkili olan faktörler, Sünen'in mukaddimesi, bölüm başlıkları ve bâb başlıkları ele alınmıştır. İkinci başlıkta, rivayetler, kaynak ve sıhhat yönünden incelenmiştir. Ardından Sünen'deki zevâid ve sülasî rivâyetlere geçilmiştir. Bu bölümün sonunda ise, Dârimî'nin bazı hadislerle ilgili değerlendirmeleri örneklerle açıklanmıştır. Sonuç kısmında ise, kısa bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgu ve tespitlere yer verilmiş ve bir takım önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Sözcükler Dârimî, Sünen, Hadis, Eser, Tasnif, İmâm, Muhaddis
Özet (Çeviri)
Our research consists of introduction, three chapters and conclusion. In the introduction, the subject, importance, aim, scope, method and the sources used in the research are discussed. In the first chapter, al-Dārimī's life is analysed. In the first chapter, the political and scholarly characteristics of the period in which Dārimī lived; in the second chapter, issues such as his social life, hometown, scholarly personality and moral aspects are discussed. In the third chapter, Dārimī's scholarly studies, his teachers, his students and his works are discussed; in the fourth chapter, his theological thought, his understanding of the Sunnah and his jurisprudential views are explained. In the second chapter, the subject of Sunan is discussed. In the first heading, the concept of Sunan is explained; in the second heading, the purpose of composing the Sunan, its not being included in the Kitub-i Sitte, its manuscripts, narration and the studies on the Sunan are analysed. In the third title, the sources of the Sunan, the cerh-ta'dil status of its sources, the distribution of the narrations according to their sources, the tolerance of the narrations from their sources and the common sources with the Kütüb-i Sitte are discussed. In addition, the oral and written sources of the Sunan and the use of sources in the Sunan were also discussed. In the third chapter, the Sunan's classification method and narration analysis are discussed. In the first chapter, the factors that are effective in the classification of the Sunan, the Sunan's mukaddim, chapter headings and bāb headings are discussed. In the second title, the narrations are analysed in terms of source and authenticity. Afterwards, the chapter moves on to the narrations of ḥawāid and sulāsī narrations in the Sunan. At the end of this section, al-Dārimī's evaluations of some hadiths are explained with examples. In the conclusion, a brief evaluation is made. The findings and determinations obtained in the study are included and some suggestions are made. Keywords al-Dārimī, Sunan, Hadith, Work, Classification, Imām, Muhaddith