Fonksiyonel derecelendirilmiş gözenekli sandviç kirişin eğilme ve titreşim analizi
Bending and vibration analysis of functionally graded porous sandwich beam
- Tez No: 923261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, basit destekli fonksiyonel derecelendirilmiş gözenekli sandviç kirişin eğilme ve titreşim analizi gerçekleştirilmiştir. Kirişin yüzeyleri, fonksiyonel derecelendirilmiş gözenekli malzemeden olup, özü homojen malzemeden olduğu varsayılmıştır. İki farklı gözenekli malzeme modeli kullanılmış olup, bu gözenekli malzemeler üniform ve simetrik özelliklere sahiptir. Fonksiyonel derecelendirilmiş gözenekli öz ve yüzey tabakalarının malzeme özellikleri, kuvvet kanunu dağılımına göre kalınlık boyunca değiştiği kabul edilmiştir. Kirişin hareket denklemleri Hamilton prensibi kullanılarak elde edilmiştir. Gözenekli sandviç kirişte iki farklı tip için fonksiyonel derecelendirilmiş malzeme için karışım kuralı uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, kapalı form çözümleri Navier yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Farklı gözeneklilik katsayıları, uzunluğun kalınlığa oranları, öz ve yüzey tabakalarının kalınlık oranları, hacimsel değişim üsteli değiştirilerek sayısal sonuçlar elde edilmiştir. Bu sonuçlar, literatürle karşılaştırılmış ve uyum içinde olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, bending and vibration analysis of a simply supported functionally graded porous sandwich beam was carried out. The surfaces of the beam were assumed to be made of functionally graded porous material, while the core was considered to be made of homogeneous material. Two different types of porous materials were used, and these porous materials are uniform and symmetrical. It is assumed that the material properties of functionally graded porous core and surface layers vary throughout the thickness according to the power law distribution. The equations of motion of the beam were obtained using Hamilton's Principle. The mixing rule was applied to functionally graded materials for two different types of porous sandwich beams. The results were obtained using closed-form solutions based on the Navier method. Numerical results were obtained by varying the porosity coefficient, the ratio length-to-thickness, the thickness ratios of the core and surface layers, and the volumetric change exponent. These results were compared with the literature and observed to be in agreement.