İzmir ilindeki kedi ve köpeklerde karşılaşılan tümör olgularının prevalansının belirlenmesi
Determination of the prevalence of tumor cases in cats and dogs in İzmir province
  1. Tez No: 923270
  2. Yazar: BURHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLFÜKAR KADİR SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada İzmir ilindeki kedi ve köpeklerdeki Tümör prevalansının belirlenmesi ve sonuçların değerlendirilerek paylaşılması amaçlanmıştır. Çalışma materyalini İzmir ilinde bulunan, bir hayvan hastanesi ve altı tanesi veteriner kliniği olmak üzere toplam 7 farklı Veteriner Sağlık Merkezindeki veri kayıtları oluşturdu. Çalışmada incelenen 66830 Köpek ve 44553 Kediye ait bilgiler ile 133 köpeğin ve 57 kedinin patoloji raporları kullanıldı. 2018 ve 2024 yılları arasında kayıt altına alınan 6 yıllık süre zarfındaki olgular değerlendirmeye alındı. Araştırma sonucunda, incelenen 66830 kayıtlı köpekte Tümör oranı %0,20 olarak belirlenirken bu oran 44553 adet kedide ise %0,13 olduğu saptandı. Köpeklerde en sık karşılaşılan Tümör türü %7,5 oranı ile (10 olgu) Lenfoma olduğu tespit edildi. 57 adet kedide en sık görülen tümör türü ise 30 adet (%33,3) ile inflamatuar ve yumuşak doku tümörleri olduğu ortaya konuldu. Tümör tanısı konulan Köpeklerin yaş dağılımı; 0-5 yaş arası %29; 6-10 yaş arası %48; 10 yaş ve üzeri %23 olarak belirlendi. Kedilerde 6-10 yaş grubu 31 adet (%54,3) ile en çok tümör görülen grup oldu. Ayrıca malignite açısından; Köpeklerde %48,87 olarak belirlendi. Sonuç olarak tümörlerin kedi ve köpeklerde önemli medikal bir sorun olduğu ve tüm tümör tiplerinin yaşa bağlı olarak artış gösterdiği sonucu ortaya konuldu. Elde edilen bazı bulgular ile önceki çalışmalarla uyumlu çoğu noktaların oluşu ve bazı bulguların ise mevcut literatür bilgi ile eşleşmediği anlaşıldı. Ülkemizde kedi ve köpeklerde gözlenen tümör olgularının kayıt altına alınması, kayıtların analiz edilerek Türkiye'de Pet hayvanlarında Tümör prevalansının ortaya konulmasının Veteriner Onkoloji alanına önemli katkı sağlayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the prevalence of tumors in cats and dogs in Izmir Province and to evaluate and share the results. The study utilized data from seven veterinary health centers in Izmir, including one animal hospital and six veterinary clinics. The records included data from 66,830 dogs and 44,553 cats examined, as well as pathology reports for 133 dogs and 57 cats. The cases spanned a six-year period from 2018 to 2024. The research revealed a tumor prevalence of 0.20% among the 66,830 registered dogs and 0.13% among the 44,553 cats. In dogs, the most common tumor type was lymphoma, accounting for 7.5% (10 cases). Among the 57 cats with tumors, the most common types were inflammatory and soft tissue tumors, with 30 cases (33.3%). In the age distribution of dogs diagnosed with tumors, 29% were aged 0-5, 48% were aged 6-10, and 23% were aged 10 and older. In cats, the 6-10 age group represented the highest tumor prevalence, with 31 cases (54.3%). Additionally, the malignancy rate was 48.87% in dogs. As a result, the findings underscore that tumors represent a significant medical issue in cats and dogs, with prevalence increasing with age. Some results aligned with previous studies, while others differed from existing literature. Recording and analyzing tumor cases in cats and dogs in Turkey and determining their prevalence will contribute significantly to the field of Veterinary Oncology.