Hafif azalmış ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği olan olguların elektrokardiyografik özelliklerinin klinik ve etiyoloji ile ilişkisinin değerlendirilmesi
The relationship between electrocardiographic characteristics,clinical features, and etiology in patients with heart failure with mildly reduced ejection fraction (HFmrEF)
- Tez No: 923281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET DURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kalp yetmezliği, dünyada önemli mortalite ve morbidite oranlarına sahip bir halk sağlığı sorunudur. Hafif azalmış ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği (HEFKY) hastalarında prognoz ve tedavi yönetiminde elektrokardiyografik (EKG) ve ekokardiyografik (EKO) parametrelerin belirleyici rolü giderek önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, HEFKY hastalarında EKG ve EKO parametrelerinin klinik ve etiyolojik faktörlerle ilişkisi değerlendirildi. Çalışmaya toplam 179 hasta (123 erkek, 56 kadın; ortalama yaş: 64,5±12,87) dahil edildi. EKG incelemelerinde QRS süresi, fragmente QRS (fQRS), Cornell Product (CP) ve Elektrokardiyografik Diyastolik İndeks (EDI) değerlendirilirken, EKO incelemelerinde sol ventrikül diyastolik disfonksiyonu (DD) ve kapak patolojileri analiz edildi. Çalışmamızda QRS süresi, kötü prognoz ile anlamlı olarak ilişkili bulunmuş (104,3±18,2 ms, p=0,002) ve fQRS varlığı hastaların %38'inde tespit edilerek kötü klinik sonuçlarla güçlü bir ilişki göstermiştir (p=0,01).İskemik grupta DD göstergesi olan E/e' oranı 12,4±4,1 olarak ölçülmüş ve anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p=0,004).
Özet (Çeviri)
Heart failure with mildly reduced ejection fraction (HFmrEF) has emerged as an important clinical entity associated with significant global mortality and morbidity. The prognostic and therapeutic value of electrocardiographic (ECG) and echocardiographic (ECHO) parameters in HFmrEF patients has been increasingly recognized. This study evaluated the relationship between ECG and ECHO parameters and clinical as well as etiological factors in HFmrEF patients. A total of 179 patients (123 males, 56 females; mean age: 64.5±12.87 years) were included. ECG parameters, including QRS duration, fragmented QRS (fQRS), Cornell Product (CP), and Electrocardiographic Diastolic Index (EDI), were analyzed. ECHO evaluations included left ventricular diastolic dysfunction (DD) and valvular pathologies. The study demonstrated that QRS duration was significantly associated with poor prognosis (104.3±18.2 ms; p=0.002), while fQRS was detected in 38% of patients and strongly correlated with adverse clinical outcomes (p=0.01). The E/e' ratio, an indicator of DD, was 12.4 ± 4.1 in the ischemic group and significantly higher (p = 0.004). Additionally, the E/e' ratio, a key marker of diastolic dysfunction, was elevated (12.8±4.1; p=0.004).