Avrupa Birliği Adalet Divanı ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında unutulma hakkı
The right to be forgotten in light of the judgments of the Court of Justice of the European Union and the European Court of Human Rights
  1. Tez No: 923315
  2. Yazar: COŞKU GÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMREHAN İNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 397
Özet
Çalışmamız Avrupa Birliği Adalet Divanı ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ışığında unutulma hakkını ve hakkın uygulanmasına ilişkin temel esasları ele almaktadır. İlgili kararlar çerçevesinde, unutulma hakkının kapsamı ve ifade özgürlüğü ile dengelenmesi konuları üzerinde durulmuştur. Unutulma hakkının kullanılmasında başvurulan belli başlı yöntemlere de yer verilmiştir. Çalışmamızda Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin unutulma hakkına ilişkin kararları ilgili mevzuat kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study handles the right to be forgotten and the principles governing its implementation in light of the judgments of the Court of Justice of the European Union and the European Court of Human Rights. In this context, it explores the scope of the right and balancing of it against the freedom of expression. The study also addresses the most common methods applied in the exercise of the right. The judgments of the Court of Justice of the European Union and of the European Court of Human Rights on the right to be forgotten are scrutinized within the scope of the relevant legal framework.