Hafif zihin yetersizliği olan çocuklara sosyal beceri öğretiminde sosyal öykü ve güç kartlarının etkililik ve verimliliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness and efficiency of social stories and power cards in teaching social skills to children with mild mental disability
  1. Tez No: 923343
  2. Yazar: SEVGİ ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAN TALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Araştırmanın amacı, hafif zihin yetersizliği olan kişilere sosyal becerilerin edinilmesinde sosyal öykü ile güç kartı stratejilerinin etkililik ve verimlilik açısından birbirinden ne kadar farklı olduğunu ortaya koymaktır. Bunun yanında, araştırmaya dahil olan katılımcı bireylerin edindikleri sosyal becerileri öğretim süreci tamamlandıktan sonra da sürdürebilme seviyeleri ile edindikleri becerileri değişik ortam ve kişilerde genelleyebilme becerileri de incelenmiştir. Araştırma kapsamında, katılımcı öğrencilerin annelerinin, öğretmenlerinin ve çocukların kendilerinin, kazandırılan sosyal beceriler hakkındaki görüşlerine yer verilerek, sosyal geçerlik verileri değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin yaşları 9-10 arasındadır ve hepsinin hafif düzeyde zihin yetersizlik tanısı vardır. Katılımcı çocukların ikisi erkek ve biri kız çocuktur. Çalışmada katılımcılara öğretilen hedef davranışlar teşekkür etme ve günaydın deme becerisidir. Tek-denekli araştırma modellerinden biri olan uyarlamalı dönüşümlü uygulamalar modeli kullanılarak araştırma yürütülmüştür. Çalışmanın bağımlı değişkenlerini“günaydın deme”ve“teşekkür etme”becerileri oluşturmaktadır. Araştırmadaki bağımsız değişkenleri ise sosyal öykü ve güç kartı stratejisi uygulamalarıdır. Bulgular, araştırmada yer alan öğrencilerin sosyal öykü ve güç kartı stratejisi yöntemiyle, katılımcılar için hedeflenen becerileri öğrendiklerini, öğrendikleri becerileri de öğretim bittikten sonra da birinci, ikinci ve üçüncü haftalarda devam ettirdiklerini ve öğrendikleri becerileri değişik ortamlarda ve farklı kişilerrin varlığında da genelleyebildiklerini göstermektedir. Araştırmada güç kartı uygulamasının sosyal öykü uygulamasından daha etkili olduğu, kalıcılık aşamasında katılımcı çocuklardan ikisinin bir hafta sonunda sosyal öykü yöntemi uygulamasıyla edindikleri hedef beceriyi sergileyemediği; ancak diğer haftalarda sergilediği, genelleme aşamasında ise her üç katılımcının arasında bir farklılık görülmemiştir. Araştırma bulgularının verimliliği değerlendirildiğinde ise katılımcı çocukların üçünde de ölçüt oluşuncaya kadar güç kartı stratejisi ile yapılan oturum sayısı sosyal öykü ile yapılan oturum sayısından daha azdır. Aynı zamanda araştırmanın verimlilik bulguları yanlış tepki sayısı açısından karşılaştırıldığında ise katılımcı çocukların üçünde de güç kartı stratejisi öğretim oturumlarında yanlış tepki hiç yok iken, sosyal öykü öğretim oturumlarında sadece bir katılımcıda bir yanlış tepki olduğu görülmektedir. Dolayısı ile üç katılımcı için güç kartı stratejisi ile öğretim uygulamalarının daha verimli olduğu söylenebilir. Katılımcı çocukların edindikleri sosyal becerileri farklı durum ve ortamlara genelleyebildiği söylenebilir. Araştırmada, katılımcı çocukların kendilerinden, öğretmenlerinden ve annelerinden sosyal geçerlik verileri toplanmıştır. Elde edilen sosyal geçerlik bulgularına göre, katılımcı çocuklar, anneler ve öğretmenler bu araştırmayla ilgili olumlu görüşler ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to reveal that the social story and power card processes are different from each other in terms of effectiveness and efficiency in the acquisition of social development of people with mild exercise deficiency. In addition, the models included in the module organize the social development teaching process they have acquired, and then continue to be given in different environments and in general with the levels they can continue. Within the scope of the research, the developments of their mothers and the experiences of the children, the acquired social skills, the characters transferred to their places, social validity data were evaluated. Participants in the study are between the ages of 9-10 and have a mild level of mental retardation. Two of the participating children are boys and one is a girl. The target behaviors taught to those in the study are the skills of saying thank you and saying good morning. The research is conducted through the adaptive practices model, which is one of the single-subject research models. The dependent variables of the study are“saying good morning”and“saying thank you”. The independent variables in the study are the social story and power card strategy applications. The findings show that with the social story and power card strategy method in the field of research, the targeted learnings continued in the first, second and third weeks after the teaching of the learning of the learnings and that they could generalize what they learned in different ways and to different people. In the research, it was found that the power card and social stories were more effective, and in the retention stages, children could not exhibit the target skill they acquired with the application of the social story method at the end of a week; However, in the other weeks, no change was observed between all three changes in the generalization stage. While evaluating the efficiency of research success, the number of sessions made with the power card plan until the measurement is present in all three people is less than the recording view made with the social story. At the same time, while there is no wrong response in the teaching sections in the form of power cards in all three students, it is seen that there is only one wrong response in one example in the social reading teaching sessions. Therefore, it is seen that teaching practices with the power card features are more efficient for three varieties. Participating children's acquired social development, general power values in different situations and environments. In the study, socially valid data were collected from the children themselves, their practices and their mothers. According to the social validity entrepreneurship obtained, children, mothers and adults have positive opinions about this research.