Egzersize başlama ve sürdürmeye yönelik güdüsel faktörler: kişilik ve fiziksel görünüm mükemmeliyetçilik çerçevesinde bir inceleme
Motivational factors for initiating and sustaining solutions: an examination within the framework of personality and individual appearance perfectionism
  1. Tez No: 923344
  2. Yazar: BERNA ŞİLE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE MELİHA CANPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Egzersiz yapan bireylerin güdülenme, kişilik ve fiziksel görünüm mükemmeliyetçiliği düzeylerinin incelenmesi ve değişkenler arasındaki ilişkinin ortaya konması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: İzmir ilinde bulunan egzersiz merkezlerindeki fitness, pilates ve crossfit aktivitelerine katılan 18 yaş üstü, 258 kadın 181 erkek olmak üzere toplam 439 gönüllü egzersize katılım gösteren bireylerden oluşmuştur. Egzersiz yapan katılımcılara beş faktör kişilik envanteri, egzersizde davranış düzenleme ölçeği-2 ve fiziksel görünüm mükemmeliyetçiliği ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde ise betimsel istatistik, t testi, ANOVA, pearson korelasyon ve çoklu regresyon analizi gibi istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Bulgular ve Sonuç: Araştırma cinsiyet değişkeni açısından incelendiğinde, dışa dönüklük, sorumluluk, duygusal dengelilik, zekâ/hayal gücü, içsel düzenleme, güdülenmeme kusurlu olma endişesi, mükemmellik için umut ve dışsal düzenleme alt boyutlarında anlamlı farklar bulunurken, uyumluluk ve içe yansıtılmış düzenleme alt boyutlarında fark gözlemlenmemiştir. Egzersiz yapan bireylerin egzersiz branşlarına göre incelendiğinde, dışa dönüklük, uyumluluk, sorumluluk, duygusal dengelilik, zekâ/hayal gücü, içe yansıtılmış düzenleme, dışsal düzenleme, güdülenmeme kusurlu olma endişesi ve mükemmellik için umut alt boyutlarının egzersiz branşları arasında farklılaştığı bulunmuştur. Ayrıca, dışadönüklük, uyumluluk, sorumluluk, duygusal dengelilik ve zekâ/ hayal gücü alt boyutları ile içsel düzenleme arasında pozitif düşük ilişkiler belirlenirken, güdülenmeme ve dışsal düzenleme ile ise negatif düşük ilişkiler bulunmuştur. Duygusal dengelilik ile içe yansıtılmış düzenleme arasında negatif düşük bir ilişki tespit edilmiştir. Egzersiz yapan bireylerde, 5FKE'nin tüm alt boyutları ile kusurlu olma endişesi arasında düşük negatif, mükemmellik için umut arasında ise düşük pozitif bir ilişki belirlenmiştir. EDDÖ-2 içsel düzenleme alt boyutu ile kusurlu olma endişesi arasında negatif, mükemmellik için umut ile ise pozitif bir ilişki saptanırken, güdülenmeme ve dışsal düzenleme ile kusurlu olma endişesi arasında pozitif, mükemmellik için umut ile ise negatif düşük ilişkiler bulunmuştur. İçe yansıtılmış düzenleme ile FGMÖ alt boyutları arasında ise anlamlı bir ilişki gözlemlenmemiştir. Yaş değişkenine göre EDDÖ-2, 5FKE ve FGMÖ alt boyutları arasındaki korelasyon analizi incelendiğinde, sorumluluk alt boyutunun pozitif yönde düşük bir ilişki belirlenirken, güdülenmeme, dışa dönüklük, zekâ/hayal gücü ve mükemmellik için umut alt boyutları ile yaş değişkeni arasında ise negatif düşük bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Yapılan regresyon sonucunda, uyumluluk alt boyutunun içsel düzenleme ve güdülenmeme alt boyutlarının en önemli belirleyicisi olduğu bulunurken, kusurlu olma endişesi alt boyutu dışsal düzenleme alt boyutunun en fazla açıklayan yapısı olarak bulunmuştur. Anahtar Kelimeler; Spor, Egzersiz, Kişilik, Fiziksel Görünüm, Mükemmeliyetçilik, Güdü
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim is to examine the levels of motivation, personality, and physical appearance perfectionism in individuals who engage in exercise, and to explore the relationships among these variables. Materials and Method: The participants of the study consisted of a total of 439 volunteers (258 women and 181 men) aged 18 and over, who took part in fitness, pilates, and crossfit activities at exercise centers in ızmir. the participants were administered the five-factor personality ınventory, exercise behavior regulation scale-2, and physical appearance perfectionism scale. descriptive statistics, t-test, ANOVA, Pearson correlation, and multiple regression analysis were used in the data analysis. Findings and Conclusion: When the study was examined in terms of the gender variable, significant differences were found in the subdimensions of extraversion, conscientiousness, emotional stability, intelligence/imagination, internal regulation, amotivation, concern about imperfection, hope for perfection, and external regulation, while no difference was observed in the subdimensions of agreeableness and self-reflected regulation. When individuals who exercise were examined according to their exercise branches, it was found that the subdimensions of extraversion, agreeableness, conscientiousness, emotional stability, intelligence/imagination, self-reflected regulation, external regulation, amotivation, concern about imperfection, and hope for perfection varied between different exercise branches. Additionally, positive low relationships were found between extraversion, agreeableness, conscientiousness, emotional stability, and intelligence/imagination subdimensions and internal regulation, while negative low relationships were identified with amotivation and external regulation. A negative low relationship was found between emotional stability and self-reflected regulation. In individuals who exercise, all subdimensions of FFPI showed a low negative relationship with concern about imperfection and a low positive relationship with hope for perfection. The internal regulation subdimension of EBRS-2 showed a negative relationship with concern about imperfection and a positive relationship with hope for perfection, while amotivation and external regulation were positively related to concern about imperfection and negatively related to hope for perfection. No significant relationship was observed between self-reflected regulation and the subdimensions of PAPS. When examining the correlation analysis between the age variable and the subdimensions of EBRS-2, FFPI, and PAPS, it was found that there is a positive low relationship with the responsibility subdimension, while a negative low relationship was observed between the age variable and the subdimensions of demotivation, extraversion, intelligence/imagination, and excellence for the hope subdimension. The regression analysis revealed that the subdimension of agreeableness is the most significant predictor of intrinsic regulation and lack of motivation subdimensions, while the subdimension of concern about being imperfect was found to be the strongest predictor of the external regulation subdimension. Keywords; Sports, Exercise, Personality, Physical Appearance, Perfectionism, Motivation