Geç Osmanlı döneminde İtalyan sanatçılar: Görsel kültür, propaganda ve kimlik inşası bağlamında Spırıdıone ve Vıttorıo Pısanı
Italian artists in the Late Ottoman period: Spiridione and Vittorio Pisani in the context of visual culture, propaganda, and identity construction
  1. Tez No: 923349
  2. Yazar: GİULİA BEI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AGAH TARKAN OKÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
“Geç Osmanlı Döneminde İtalyan Sanatçılar: Görsel Kültür, Propaganda ve Kimlik İnşası Bağlamında Spiridione ve Vittorio Pisani”başlıklı araştırma İtalyan Levanten ressam ve eğitimci Spiridione Pisani (1870 – 1927) ile babasının izinden giden ressam ve illüstratör Vittorio Pisani'nin (1899 – 1974) 20. yüzyılın başlarında İzmir'de geçirdiği yıllara ve 1919 yılında İzmir'in İşgali ardından Roma'da devam eden kariyerlerine odaklanmaktadır. Tez kapsamında Spiridione ve Vittorio Pisani'nin biyografik özelliklerinin yanı sıra sanat faaliyetlerinin ve bunların Geç Osmanlı dönemi sanat tarihi bağlamındaki katkılarının ortaya koyulması amaçlanmıştır. Bu araştırma bahsi geçen sanatçıların aktif olduğu tarihi ve kültürel bağlam çerçevesinde onların yaşam öyküleri, sanat üretimi ve bunun yankıları üzerine kurularak beş bölüm olarak kurgulanmıştır. 20. yüzyılın Osmanlı Devleti'nde İtalyan varlığı çerçevesinde Pisani ailesi akademi camiasında henüz yeterince araştırılmamıştır. Korfu Adasında sanatçı bir İtalyan Levanten ailesinde doğan Spiridione Pisani, 1906 yılında İzmir İtalyan Kız Okulu bünyesinde bir güzel sanatlar okulu açmıştır. Bunun yanı sıra 1911 yılında kentin en prestijli okullarından İzmir Sultani Mektebinde resim hocası olarak göreve başlamıştır. İzmir'de sanat kariyerine ilk adımlarını atan Spiridione Pisani'nin oğlu Vittorio, 1921 yılında Kurtuluş Savaşı döneminin en değerli kaynaklarından Kadriye Hüseyin'in Lettres d'Angora la Sainte (Mukaddes Ankara'dan Mektuplar) başlıklı eserinin illüstrasyonlarını gerçekleştirmiştir. İtalyan-Türk Savaşı, I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşının sarsıntılı dönemlerinden geçen Spiridione ve Vittorio Pisani'nin yaşam, eğitim geçmişleri ve sanat faaliyetlerinin izini sürmek için daha önce yayımlanmamış arşiv kaynakları, dergi ve gazete makaleleri, konsolosluk raporları, muzayede defterleri ve dönemin çeşitli efemeraları kullanılmıştır. Spiridione ve Vittorio Pisani'nin yaşam öyküleri ve çalışmalarının incelenmesi, sanatçıların biyografisini oluşturmakla birlikte siyasi birlik süreci ardından İtalya'nın İzmir'deki varlığı ve kültürel etkisi ve Kurtuluş Savaşının görsel kültürü çerçevelerinde bu sanatçıların katkılarını önemli ölçüde açıklığa kavuşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, entitled“Italian Artists in the Late Ottoman Period: Spiridione and Vittorio Pisani in the Context of Visual Culture, Propaganda, and Identity Construction”, examines the period during which Italian Levantine painter and educator Spiridione Pisani (1870–1927) and his son, painter and illustrator Vittorio Pisani (1899–1974), resided in İzmir at the dawn of the 20th century, as well as the subsequent progression of their careers in Rome after the occupation of İzmir in 1919. The thesis seeks to elucidate the biographical characteristics of Spiridione and Vittorio Pisani, together with their artistic endeavors and contributions to the art history of the Late Ottoman period. This study is organized into five chapters, elucidating the lives, artistic contributions, and influences of these artists within their historical and cultural milieu. The Pisani family, in the context of the Italian presence in the Ottoman Empire during the 20th century, remains insufficiently explored in scholarly discourse. Spiridione Pisani, born into an Italian Levantine artistic family on the island of Corfu, founded a fine arts school at the Italian Girls' School of İzmir in 1906. Furthermore, he commenced his tenure as an art instructor at the Izmir Ottoman Imperial School, one of the city's most esteemed institutions, in 1911. Vittorio Pisani, who commenced his artistic career in Izmir, illustrated Lettres d'Angora la Sainte (Letters from Sacred Ankara) by Kadriye Hüseyin in 1921, a significant document from the era of the Turkish War of Independence. This study employs previously unpublished archival sources, magazine and newspaper articles, consulate reports, auction records, and various ephemeral documents to investigate the lives, educational backgrounds, and artistic endeavors of Spiridione and Vittorio Pisani, who lived through the tumultuous periods of the Italian-Turkish War, World War I, and the Turkish War of Independence. Analyzing the biographies and works of Spiridione and Vittorio Pisani not only delineates the lives of these artists but also illuminates Italy's cultural presence and influence in İzmir after political unification, as well as the visual culture associated with the Turkish War of Independence.