Türkiye'de eğitim ve kültür yaşamında çocuk (1923-1938)
Children in education and cultural life in Turkey (1923-1938)
  1. Tez No: 923360
  2. Yazar: YUSUF YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN TUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Education and Training, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
Birinci Dünya Savaşı sonrasında başlayan Millî Mücadele'nin zaferle sonuçlanmasının ardından 24 Temmuz 1923'te imzalanan Lozan Barış Antlaşması'yla uluslararası anlamda tanınma sağlanmıştı. 29 Ekim 1923'te ilan edilen Cumhuriyet ise, yeni bir Türk devletinin kurulduğunu ortaya koymuştu. Hızlı bir şekilde modernleşmeyi ve yeni devletin temellerini sağlamlaştırmayı amaçlayan Cumhuriyet'in, bu bağlamda en önemli ihtiyaçlarından biri, söz konusu amaç doğrultusunda yeni bir neslin yetiştirilmesiydi. Yeni bir neslin ortaya çıkabilmesi, öncelikle çocukların yetiştirilmesinden geçtiğinden, Cumhuriyeti kuran kadronun en önemli gayelerinden biri, rejimin kendisiyle özdeş kabul ettiği çocukluğun inşasını sağlamak olmuştu. Bu bağlamda çocuk aileden çok toplumun ve devletin bir parçası olarak görülmüş ve“ağaç yaşken eğilir”düşüncesiyle rejimin dönüştürebileceği dönem olan ilkokul çağındaki çocuğa ayrı bir önem atfedilmişti. Bu doğrultuda, 1923-1938 arasında, çocuğun yetiştirilmesinde eğitim ve kültür çalışmalarına büyük bir önem verilmiş, ayrıca sağlıklı bir nesil yetiştirilmesi için de gayret sarf edilmişti. Dolayısıyla söz konusu dönemde, Türkiye'de büyük bir dönüşüm yaşanırken, çocukların hayatında da önemli değişimler meydana gelmişti. Bu tez çalışmasında, 1923-1938 yılları arası dönemde, Cumhuriyet nesli olan çocuğun eğitim, kültür ve sağlık yaşamındaki yerine yönelik dönüşüm süreci incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Following the victory of the National Struggle that started after the First World War, international recognition was achieved with the Lausanne Peace Treaty signed on 24 July 1923. On 29 October 1923, the Republic was proclaimed, marking the establishment of a new Turkish state. In this context, one of the most important needs of the Republic, which aimed to modernise rapidly and consolidate the foundations of the new state, was to raise a new generation for this purpose. Since the emergence of a new generation depended primarily on the upbringing of children, one of the most important goals of the cadres who founded the Republic was to ensure the construction of childhood, which the regime recognised as identical with itself. In this context, the child was seen as a part of the society and the state rather than the family, and a special importance was attached to the primary school age child, the period that could be transformed by the regime with the idea that 'the tree bends while it is young'. Accordingly, between 1923 and 1938, great importance was attached to educational and cultural activities in the upbringing of children, and efforts were also made to raise a healthy generation. Therefore, while a great transformation was taking place in Turkey during this period, important changes also occurred in the lives of children. This thesis analyses the transformation process in the period between 1923 and 1938 regarding the place of the child, the generation of the Republic, in education, culture and health life.