Türk komedi filmlerinde şiddetin temsili
Representation of violence in Turkish comedy movies
- Tez No: 923378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN HIDIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bireyler toplum içinde yaşadıkları sürece insanlığın doğası gereği şiddet o kültürün bir parçası olmuştur. Bu bağlamda kültürel bir olgu olarak düşünüldüğünde şiddetin sunumunu birçok edebi eser, müzik ve resimde olduğu kadar sinemada da görmek mümkündür. Sinema çeşitli ideolojileri insanlara yansıtmaktadır. Şiddet insanlar tarafından kabul görmese de çeşitli ideoloji fikirleri içinde meşru kılınacaksa, bu şiddetin estetize edilerek meşrulaştırılmasıyla mümkün kılınmıştır. Böylece sinemada izlenen film komedi filmi dahi olsa sempatik nefret söylemi ve görsel olarak şiddet öğretilmiş, meşrulaştırılmış ve hatta izleyici katarsis olmuştur. Çalışmanın evreni 2000 yılı sonrasındaki en fazla gişe yapmış 20 komedi Türk filmi oluşturmaktadır. Amaçlı örneklem yöntemiyle belirlenen filmlerde içerik analizi ile çözümleme yapılmıştır. Araştırma konusunda amaç; Türkiye'de 2000 yılından sonra çekilen ve en çok gişe yapan 20 Komedi Türk Filmlerinde şiddet çeşitleri ve buna bağlı unsurların olup olmadığının araştırılmasıdır. Şiddetin altında yatan temel unsurların incelenmesi amaçlanmıştır. Seçilen filmlerde uygulama şekline göre şiddetin türleri, uygulandıkları ortama göre şiddetin türleri, şiddeti uygulayan ve uygulanan durumu, şiddetin cinsiyete göre dağılımı, şiddeti uygulayanın geçmişten gelen psikoanalitik bağ olup olmadığı tablolar çıkarılarak nicel verilerden yola çıkarak nitel veriler elde etmek amaçlanmıştır. Bireyler tarafından sinemaya yansıtılan şiddet eğilimlerinin altındaki sebepler ve şiddet uygulama biçimleri tez konusunun amacını oluşturmaktadır. Çalışmada şiddete neden olan unsurların doğuştan genetik olarak mı, çevresel faktörlere bağlı olarak mı veya içgüdülere bağlı olarak mı olduğu irdelenmiştir. Buna bağlı olarak insan komplike bir varlıktır ve uygulamış olduğu şiddetin temelleri içgüdülere, yaşadığı çevre ve içinde bulunduğu kültürün inanç ve sosyo-demografik durumuna bağlı olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca çalışma evrenindeki filmlerin hepsinde fiziksel ve duygusal şiddet unsurları gözlenmiştir. Bu durumuna bağlı olarak şiddete sebep olan ana unsurlar eğitimsizlik, ekonomik sebepler ve intikam/cezalandırma olduğu tespit edilmiştir. Şiddet genel anlamda alt sınıftan alt sınıfa ve yakınlarına uygulandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of violence has been evident since human existence. As long as individuals live in society, violence has been a part of that culture due to the nature of humanity. In thıs context, when considered as a cultural phenomenon, it is possible to see the presentation of violence in many literary works, music and paintings, as well as in cinema. Cinema reflects a certain ideology to people. Even if violence is not accepted by people, if it is to be legitimizing violence by aestheticizing it. Thus, even if the movie wahtched in the cinema is a comedy, sympathetic hate speech and visual violence are taught, legitimized and even catharsis the audience. The aim of the research is; the aim ist o investigate whether there are types of violence of related elements in the highest-grossing Comedy Turkish Movies shot in Turkey after 2000. It is aimed to examine the basic elements underlying violence. In addition, it was aimed to obtain qualitative data based on quantitative data by drawing tables on the types of violence according to the method of aplication in the selected films, the types of violence according to the environment in which they are applied, the perpetrator of violence and the situation in which it is applied, the distribution of violence according to gender. Whether the perpetrator of violence has a psychoanalytic bond from the past. The reasons behind the violente tendencies reflected in the cinema by individuals and the ways they apply violence constitute the purpose of the thesis topic. In the study, it was examined whether the factors that cause violence are innate genetically, due to environmental factors or instincts. Analyzes were made accordingly. Accordingly, human beings are complex beings and it has been revealed that the basis of the violence they use depends on instincts, the environment they live in and the beliefs and socio-demographic conditions of the culture they live in. In addition, elements of physical and emotional violence were observed in all of the films in the study population. Depending on this situation, it has been determined that the main factors causing violence are lack of education, economic reasons and revenge/punishment. It has been observed that violence is generally applied by the lower class to the lower class and their relatives.