Gendered approaches to politics: Exploring the roles, strategies, and perceptions of women MPs in the Rwandan Parliament
Toplumsal cinsiyet perspektifinden siyaset: Ruanda Parlamentosundaki kadın milletvekillerinin rolleri, stratejileri ve algıları üzerine bir inceleme
- Tez No: 923383
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF GAZİOĞLU TERZİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu tez, Ruanda Parlamentosundaki kadın milletvekillerinin (MV) rollerini, stratejilerini ve algılarını inceleyerek siyasette toplumsal cinsiyete dayalı yaklaşımları ele almaktadır. Ruanda, parlamentoda kadın temsili konusunda dünya liderlerinden biri olup, çalışma şu soruya odaklanmaktadır: Kadın milletvekilleri siyasi rollerini nasıl yürütmekte, yasama alanında toplumsal cinsiyet algılarını nasıl şekillendirmekte veya sorgulamakta ve bu durum Ruanda'daki toplumsal cinsiyete dayalı siyaset yaklaşımlarına dair neyi ortaya koymaktadır? Çalışma, Ruandalı kadın milletvekilleriyle yapılan derinlemesine mülakatlar, parlamento tartışmalarının içerik analizi, saha gözlemleri ve Women Deliver 2023 konferansından elde edilen bilgilerle karma yöntem yaklaşımını benimsemektedir. Veriler, kadın milletvekillerinin sosyal refah konularına öncelik verdiğini, iş birliğine dayalı liderlik benimsediğini ve kültürel önyargılar ile çift sorumluluklar gibi sistemsel engelleri aştığını göstermektedir. Ayrıca, toplumsal cinsiyete duyarlı politika yapımının dönüştürücü etkisini vurgulayan çalışma, toplumsal cinsiyet kotaları ve Ruanda Kadın Parlamenterler Forumu (FFRP) gibi kurumsal mekanizmaların kadın liderliğini nasıl desteklediğini ortaya koymaktadır. Sonuçlar, kadın milletvekillerinin kapsayıcı bakış açılarını yönetime entegre ederek yasama süreçlerini geliştirdiğini göstermektedir. Bununla birlikte, Ruanda'da toplumsal cinsiyet kotaları kadın temsilini artırmış olsa da yapısal ve kültürel engellerin devam ettiğini ve sürekli politika inovasyonu ile savunuculuk gerektirdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores gendered approaches to politics by examining the roles, strategies, and perceptions of women Members of Parliament (MPs) in Rwanda, a global leader in women's parliamentary representation. It investigates how women MPs navigate political roles, employ distinct strategies, and shape or challenge gendered perceptions within the legislative sphere. Using a mixed-methods approach, the study draws on in-depth interviews with Rwandan women MPs, content analysis of parliamentary debates, field observations, and insights from the Women Deliver 2023 conference. The findings reveal that women MPs prioritize social welfare, adopt collaborative leadership styles, and navigate systemic barriers such as cultural biases and dual responsibilities. The research highlights the impact of gender-sensitive policymaking, showing how institutional mechanisms like gender quotas and organizations such as the Forum of Rwandan Women Parliamentarians (FFRP) support female leadership. Women MPs contribute to legislative processes by integrating inclusive perspectives, challenging societal norms, and promoting equitable decision-making. Despite Rwanda's progress in increasing female representation through gender quotas, structural and cultural barriers persist, necessitating ongoing policy innovation and advocacy. By addressing gaps in research on gendered political dynamics in Africa, this thesis situates Rwanda's experience within global debates on legislative equity, offering insights for policymakers, scholars, and gender advocates.