Okul yöneticilerinin sergiledikleri etik liderlik davranışlarına ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers' opinions on the ethical leadership behaviors exhibited by school administrators
- Tez No: 923390
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKSANA MANOLOVA YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin sergiledikleri etik liderlik davranışlarına ilişkin öğretmen görüşlerini tespit etmektir. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Kayseri ili merkez ilçelerindeki devlet okullarında görev yapan 4563 öğretmen oluşturmuştur. Araştırma örnekleminde ise, tabakalı örnekleme yöntemi ile seçilen 374 öğretmen yer almıştır. Okul yöneticilerinin sergiledikleri etik liderlik davranışlarına ilişkin öğretmen görüşleri Yılmaz (2005) tarafından geliştirilen“Etik Liderlik Ölçeği”ile saptanmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, t-testi ve tek yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, okul yöneticilerinin sergiledikleri etik liderlik davranışlarına ilişkin öğretmen görüşleri, ölçek genelinde ve alt boyutlarda (iletişimsel, iklimsel, karar verme ve davranışsal) 'katılıyorum' düzeyindedir. Ayrıca cinsiyet, branş, mesleki kıdem, öğrenim durumu, etik ile ilgili eğitim alma durumu değişkenlere göre öğretmenlerin yöneticilerin etik liderlik davranışlarına ilişkin görüşleri arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine teachers' opinions regarding the ethical leadership behaviors exhibited by school administrators. Survey model was used in the research. The population of the research consisted of 4563 teachers working in public schools in the central districts of Kayseri province in the 2023-2024 academic year. The research sample included 374 teachers selected by stratified sampling method. Teacher opinions regarding the ethical leadership behaviors exhibited by school administrators were determined with the“Ethical Leadership Scale”developed by Yılmaz (2005). Arithmetic mean, standard deviation, t-test and one-way ANOVA test were used to analyze the data. According to the findings of the research, teachers' opinions regarding the ethical leadership behaviors exhibited by school administrators are at the 'agree' level in the overall scale and in the sub-dimensions (communicative, climatic, decision-making and behavioral). In addition, no significant difference was found between teachers' opinions on the ethical leadership behaviors of managers according to variables such as gender, branch, professional seniority, educational background, and ethics-related training.