Örgüt ikliminin öğretmen görüşlerine göre incelenmesi
Examination of organizational climate based on teachers' perceptions
- Tez No: 923389
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKSANA MANOLOVA YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı Kayseri ili merkez ilçelerindeki (Melikgazi, Kocasinan, Talas, İncesu ve Hacılar) Millî Eğitim Bakanlığında görev yapan öğretmenlerin görüşlerine göre örgüt iklimini incelemektir. Araştırma, nicel bir araştırma olup tarama modelindedir. 2022-2023 eğitim öğretim yılında Kayseri ili Kocasinan, Talas Melikgazi, İncesu ve Hacılar ilçelerindeki MEB'e bağlı okullarda görev yapan 10307 öğretmen araştırmanın evrenini, bu evrenden tabakalı örnekleme yöntemi ile seçilen 378 öğretmen ise örneklem grubunu oluşturmaktadır. Öğretmen görüşlerine ilişkin örgüt iklimi Hoy ve Tarter (1997) tarafından geliştirilen, Yılmaz ve Altınkurt (2013) tarafından ise Türkçeye uyarlaması yapılan“Örgütsel İklim Ölçeği”ile saptanmıştır. Elde edilen verilerin betimsel analizlerinde aritmetik ortalama ve standart sapma, çıkarımsal analizlerinde ise cinsiyet ve öğrenim durumu değişkeninin analizinde t-testi, mesleki kıdem ve branş değişkenlerinin analizinde tek yönlü ANOVA ve Scheffe testleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğretmen görüşlerine göre okul müdürleri destekleyici müdür davranışları“Genelde”, emredici müdür ve kısıtlayıcı müdür davranışları ise“Bazen”düzeyinde sergiledikleri saptanmıştır. Öğretmen görüşlerine göre öğretmen davranışları değerlendirildiğinde ise, öğretmenler işbirlikçi öğretmen davranışları“Genelde”, samimi öğretmen davranışları ve umursamaz öğretmen davranışları ise“Bazen”düzeyinde sergiledikleri saptanmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin görüşlerine göre örgüt ikliminin cinsiyet değişkeni açısından“samimi öğretmen davranışı”ve“işbirlikçi öğretmen davranışı”boyutlarında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Branş değişkeni açısından ise örgüt ikliminin öğretmen görüşlerine göre“umursamaz öğretmen davranışı”boyutunda branşlar arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Mesleki kıdem değişkeni açısından samimi öğretmen davranışı boyutunda anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Öğrenim durumu değişkeni açısından ise hiçbir boyutta anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the organizational climate in primary education institutions located in the central districts of Kayseri province (Melikgazi, Kocasinan, Talas, İncesu, and Hacılar) based on the opinions of teachers working in these institutions. The study is quantitative in nature and employs a survey model. The population of the study consists of 10,307 teachers working at Ministry of National Education schools in Kocasinan, Talas, Melikgazi, İncesu, and Hacılar districts during the 2022-2023 academic year. From this population, a stratified sampling method was used to select a sample group of 378 teachers. The organizational climate was determined using the“Organizational Climate Scale”developed by Hoy and Tarter (1997) and adapted into Turkish by Yılmaz and Altınkurt (2013), based on the teachers' opinions. For the descriptive analysis of the obtained data, arithmetic mean and standard deviation were used, while inferential analyses employed t-tests to analyze gender and educational status variables, and one-way ANOVA and Scheffe tests to examine professional seniority and branch variables. According to the findings, school principals displayed“generally”supportive principal behaviours, while directive and restrictive principal behaviours were exhibited at the“sometimes”level, based on teachers' opinions. Regarding teacher behaviours, collaborative teacher behaviours were observed at the“generally”level, whereas sincere and indifferent teacher behaviours were displayed at the“sometimes”level. The study found significant differences in organizational climate based on gender in the dimensions of“sincere teacher behaviour”and“collaborative teacher behaviour.”For the branch variable, a significant difference was identified in the“indifferent teacher behaviour”dimension. In terms of professional seniority, a significant difference was found in the“sincere teacher behaviour”dimension. However, no significant differences were observed across any dimensions concerning the educational status variable.