Fen bilimleri dersinde eğitsel şarkı kullanımına yönelik öğretmen ve öğrenci görüşleri
Teacher and student opinions on the use of educationalsong in science courses
  1. Tez No: 923391
  2. Yazar: SULTAN DURUDUYGU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitsel şarkıların Fen Bilimleri dersinde kullanımına ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşlerini belirlemektir. Bu araştırmada nitel araştırma yönteminin durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılının 1. döneminde Kayseri il merkezinde bulunan MEB'e bağlı bir ortaokulun iki şubesindeki 41 altıncı sınıf öğrencisi ile aynı okulda görev yapan dört fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada, Millî Eğitim Bakanlığı'nın belirlediği kazanımlarına uygun olarak hazırlanan eğitsel şarkılar fen bilimleri öğretmenleri tarafından derslerde kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Katılımcı öğretmen ve öğrencilerin görüşme formundaki sorulara verdikleri yanıtlar içerik analizi yoluyla analiz edilmiştir. Elde edilen verilere göre katılımcı öğretmenler, fen bilimleri dersinde eğitsel şarkı kullanımının derse ilgi ve dikkat çektiği, öğrencilerin öğrenimlerini kolaylaştırdığı, öğrencilerin derste eğlenmesini ve aktif katılımlarını sağladığını düşünmektedirler. Araştırmaya katılan tüm öğretmenler, bundan sonraki süreçlerde derste eğitsel şarkı kullanacaklarını ifade etmişlerdir. Araştırmaya katılan öğrenciler, derste eğitsel şarkı kullanıldığında, dersin eğlenceli hale gelerek sıkıcılıktan uzaklaştığını, kolay ve kalıcı öğrenmeler gerçekleştiğini, başarılarının arttığını, dersi daha çok sevdiklerini düşünmektedirler. Araştırmaya katılan bütün öğrencilerin bundan sonraki süreçlerde fen bilimleri dersinde eğitsel şarkı kullanılmasını istedikleri tespit edilmiştir. Araştırma bulgularına göre eğitsel şarkıların, konu tekrarını desteklemek için dersin sonunda, motivasyonu artırmak ve dikkat çekmek için dersin girişinde uygulanabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the opinions of teachers and students regarding the use of educational songs in science lessons. In this research, the case study design of the qualitative research method was used. The sample of the research consists of 41 sixth grade students in two branches of a secondary school affiliated with the Ministry of Education in the city center of Kayseri in the first semester of the 2023-2024 academic year and four science teachers working in the same school. In the research, educational songs prepared in accordance with the outcomes determined by the Ministry of National Education were used in lessons by science teachers. A semi-structured interview form was used as a data collection tool. The answers given by the participating teachers and students to the questions in the interview form were analyzed through content analysis. According to the data obtained, the participating teachers think that the use of educational songs in science lessons attracts interest and attention to the lesson, facilitates students' learning, and ensures that students have fun and actively participate in the lesson. All teachers who participated in the research stated that they will use educational songs in the lesson in the future. The students who participated in the research think that when educational songs are used in the lesson, the lesson becomes fun and becomes less boring, easy and permanent learning occurs, their success increases, and they like the lesson more. It was determined that all students who participated in the research want educational songs to be used in science lessons in the future. According to research results, it is suggested that educational songs can be used at the end of the lesson to support topic repetition and at the beginning of the lesson to increase motivation and attract attention.