Fen bilimleri dersinde eğitsel oyun tekniğinin kullanılmasının 5.sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve bilimsel yaratıcılıklarına etkisi
The effect of the use of educational gaming technique in science course on 5th grade students' academic success and scientific creativity
- Tez No: 657570
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAY PEKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul 5. sınıf fen bilimleri dersi“Kuvvetin Ölçülmesi ve Sürtünme”ünitesinin öğretiminde uygulanan eğitsel oyunlarla öğrenme yönteminin öğrencilerin akademik başarılarına ve bilimsel yaratıcılıklarına etkisini belirlemektir. Araştırmanın amacı doğrultusunda nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desenin“ön test-son test kontrol gruplu modeli”kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcılarını 2019-2020 eğitim–öğretim yılı birinci döneminde Zonguldak ili Karadeniz Ereğli ilçesinde bulunan bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 54 5. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma Fen Bilimleri dersinde haftada 4 saat olmak üzere 3 haftada tamamlanmıştır. Dersler, deney grubunda yer alan öğrenciler ile fen bilimleri öğretim programına uygun olarak hazırlanan çeşitli eğitsel oyunlarla işlenmiştir. Kontrol grubunda ise dersler mevcut programdaki öğretim yöntemine göre işlenmiştir. Veri toplama aracı olarak öğrencilerin akademik başarılarını ölçmek için Kuvvet ve Hareket konusunda yazar tarafından geliştirilen Akademik Başarı Testi, aynı zamanda yaratıcılıklarını ölçmek için Hu ve Adey (2002) tarafından geliştirilen ve Kadayıfçı (2008) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Bilimsel Yaratıcılık Testi gruplara ön test-son test olarak uygulanmıştır. Uygulamalar sonucunda veriler SPSS 19 istatistik programında analiz edilmiştir. Eğitsel oyunun kullanıldığı deney grubu ile mevcut programa göre ders işleyen kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarı ve bilimsel yaratıcılık ön test son test puanları arasında istatistiksel anlamda bir farkın olup olmadığının incelenmesi için bağımlı gruplar t-testi kullanılmıştır. Deney grubu ile kontrol grubunun akademik başarı ve bilimsel yaratıcılık ön testleri ve deney grubu ile kontrol grubunun akademik başarı ve bilimsel yaratıcılık son testleri arasında istatistiksel anlamda bir farkın olup olmadığının incelenmesi için bağımsız gruplar t-testi kullanılmıştır. Çalışma sonuçları eğitsel oyunlarla yapılan öğretimin öğrencilerin bilimsel yaratıcılık ve akademik başarılarında anlamlı yönde bir fark olduğunu göstermektedir. Araştırmada kullanılan yöntemlerin bu alanda çalışan araştırmacılara ve fen bilgisi öğretmenlerine kuramsal ve uygulamaya dönük katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of educational game techniques in Science course“Measurement of Force and Friction”units on 5th grade students' academic success and scientific creativity. In the study, ''the pretest-posttest with control group quasi-experimental design'' was used. The research was carried out with the participation of 54 5th grade students at public middle school in Kdz. Ereğli, Zonguldak during the academic year of 2019-2020. Study was continued for four hours per week for three weeks in Science course. In the experiment group, the lessons were continued with educational games, while in the control group lessons included methods in the current curriculum. Data was collected by“Academic Achievement Test”for middle school students about Measurement of Force and Friction units constructed by researchers. Therefore“Scientific Creativity Test”constructed by Hu and Adey (2002) and to be adapted Kadayıfçı (2008) was used. These tests were applied as pre-test and post-test. SPSS 19 was used to analyses data. Paired sample t test was used for experimental and control groups' academic achievement and scientific creativity pre and post test whether there was statistically significant differences or not. Independent sample t test was used whether there was statistically significant differences between experimental and control groups' academic achievement and scientific creativity or not. Results indicated that students who experienced educational game instruction made statistically significant gains in their academic achievement and scientific creativity and accordingly some implications were presented.