Toz metalurjisi
- Tez No: 9234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN YEREBAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
- 13.1 - ÖZET Günümüzde birçok üretim teknikleri yanında son yıllar da yeni üretim teknikleri geliştirilmektedir. Bu modern tek nikleri başında toz metalürjisi gelmektedir. Toz metalürjisi; metal tozlarının üretici, sınıf landırılması, tozların alaşım landırılması, kalıplarda preslenerek şekillendirilmesi, bu şekillendirilen parçaların sinterlenmesi ve sinter sonrası işlemleri ihtiva etmektedir. Klasik üretim metotlarına göre kütle üretiminde büyük avantaj sağlamasıyla ve gözenekli parça üretiminde tek alter natif olarak toz metalürjisi dikkat çekmektedir. Toz metalürjisi malzemeleri, çok geniş kapsamlı bile şenleri içermektedir ; örneğin, metal dışı bir bileşen olan karbonu, sert metallerde karbür halinde, kendinden yağ i amali yataklarda grafit halinde içerebilir. Toz metalürjisi parça ları 25 gr'dan 450 kg'a kadar ağırlıklarda olabilirler, fakat çoğunlukla 2,5 kg'm altındadırlar. Parçaların şekilleri, ba sit silindirik yatak ve rondeleden, diğer süreçlerle üretimi imkânsız, çok karmaşık, görünümlere kadar değişebilir. Sinter ürünleri, genellikle mukavemet parçaları olarak kullanılır. Toz metalürjisi süreci, küçük ve orta boylu parçaların seri olarak alışılmış süreçlere göre, daha ucuz üretilmelerini sağlar. Sinter sırasında boyutlarda bir miktar çekişe veya genleşme olmasına rağmen. oldukça yakın toleranslar gerçek leştirilebilir. Pratik olarak malzeme savurganlığı yoktur. Pekçok üretici tarafından toz metalürjisi, dökümle karşılaştırıldığında, kalite, tolerans kontrolü, aşınma muka vemeti bakışlarından daha üstün bulunmakta ve enkluzyon (bi leşme), sert bölge gibi işlem sorunlarına neden olan döküm hatalarımı ortadan kaldırılmaktadır. Toz metalurjisi parçala-- IV - rında çok daha az mekanik talaş kaldırışa işlemi vardır, bu da talaş ve hurda kaybını büyük ölçüde azaltmaktadır. Toz me talürjisi demir döküm, kokil döküm, vida açça, preste kesme, enjeksiyon dökümü, hassas döküm gibi birçok işlenin yerini almaktadır. Biz çalışmada toz metalur jisinin endüstrideki önemi ve kullanma alanları, toz üretim teknikleri, üretim tekniklerinin toz özelliklerine etkisi, toz özelliklerinin incelenmesi, me tal tozlarının kontrol yöntemleri ve toz karışım hazırlama, tozların sinter öncesi ve sonrasına tabi tutulduğu işlemler, sinterleme mekanizması, sinter parça özellikleri genel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
S ü M M â R I Nowadays, there are new sophisticated production technics,, in addition to the prevailing oass, which are developing at a rapid rata» isong these. Powder Metallurgy is the leading one. The finished product xanuf actured by ntetallorgy technic should be processed through different stages including: - Metal Powder Production, - Mixing with other aetal powders, if necessary, - Forming thea ia the related casts by press machine - Sinteria-g of the finished products, - Post Sintering stages - A great nuafeer of parts and products from the simplest and roughest to the sore complex ones, of which the production sees to -fee impossible, can be made through this method in a aore econoaical way» Weights of the products made through this method range front 25 Grass to 450 Kgs, but most of theas are under 2.5 Kgs. Importance of Powder Metallurgy in industries and its applications in various levels, provision of aetals powder using different technics and its effects on astals powder specifications-, research on specifications of eetals powder, and aetals powder control aethods, how to prepare the setals powder siztare, pre-sintering and pro-sintering actions, and also the sintering ¦ mechanism are surveyed and researched in this thesis.