Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde fiziksel aktivite ile depresyon düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between physical activity and depression level in Karabuk University Medical Faculty students
  1. Tez No: 923412
  2. Yazar: EBUZER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE İNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Giriş ve Amaç: Depresyon, insan hayatında düşünceleri, duyguları, davranışları kötü yönde etkileyen hayatı tatsız ve renksiz kılan ve tahmin edilenden çok daha sık görülen ciddi bir durumdur. İnsanın hayatta başına gelen problemlere çözüm odaklı yaklaşmasını engellemektedir. Hayatın daha zor bir hale geldiği çeşitli fiziksel ve duygusal problemlere sebep olmaktadır. Fiziksel aktivite, iskelet kaslarını gündelikte harcanan bazal enerjiden daha fazla enerji harcamayı gerektirecek şekilde kullanmamızı gerektiren her türden bedensel aktivitedir. Bu çalışmada Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde fiziksel aktivite ile depresyon düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem : Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan bu çalışma 01.02.2024-31.03.2024 tarihleri arasında Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenim gören öğrencilerden oluşmaktadır. Çalışmamızda kullanılan anketin birinci bölümünde yaş, cinsiyet, medeni durum gibi sosyodemografik özelliklerin sorgulandığı 12 soru, ikinci bölümünde Beck Depresyon Envanteri'nin bulunduğu 21 soru, üçüncü bölümünde ise Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi(UFAA kısa form)'nin bulunduğu 7 soru olacak şekilde toplamda 40 sorudan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Depression is a serious condition in human life that negatively affects thoughts, emotions, and behavior, makes life unpleasant and colorless, and is much more common than expected. It prevents people from approaching the problems they face in life in a solution-oriented manner. It causes various physical and emotional problems that make life more difficult. Physical activity is any type of physical activity that requires us to use skeletal muscles in a way that requires more energy expenditure than the basal energy consumed on a daily basis. This study aimed to evaluate the relationship between physical activity and depression level in Karabük University Faculty of Medicine students. Materials and Methods: This descriptive and cross-sectional study consists of students studying at Karabük University Faculty of Medicine between 01.02.2024 and 31.03.2024. The first part of the questionnaire used in our study consists of 12 questions about sociodemographic characteristics such as age, gender, and marital status, the second part includes 21 questions about the Beck Depression Inventory, and the third part includes 7 questions about the International Physical Activity Questionnaire (UFAA short form), a total of 40 questions. It consists of questions.