İş-yaşam dengesi politikaları ve kadının iş gücüne katılımı: Güney Avrupa Refah Rejimi ve Türkiye değerlendirmesi
Work-life balance policies and women's participation in the workforce: Evaluation of the Southern European Welfare Regime and Türkiye
  1. Tez No: 923411
  2. Yazar: SİBEL TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTÜL ÇOLAK KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin de içinde yer aldığı Güney Avrupa Refah Rejimindeki iş-yaşam dengesi politikalarını ve kadının iş gücüne katılımını incelemeyi amaçlamaktadır. Birinci bölümde, iş-yaşam dengesinin kavramsal çerçevesi detaylı şekilde ele alınmıştır. İkinci bölümde, refah rejimleri ile iş-yaşam dengesi arasındaki ilişki incelenmiş, bu bağlamda farklı rejimlerin temel özellikleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, kadının iş gücüne katılımının önündeki engeller tartışılmış ve Yunanistan, İtalya, Portekiz, İspanya, Türkiye ile OECD ortalamasına ilişkin karşılaştırmalı veriler sunulmuştur. Son bölümde ise Güney Avrupa Refah Rejimindeki ülkelerin kamusal bakım, bakım izni ve esnek çalışma politikaları kapsamındaki uygulamaları analiz edilmiştir. Çalışmanın temel amacı, kadının iş gücüne katılımını etkileyen iş-yaşam dengesi politikalarına dikkat çekmek ve bu politikaların rejim içindeki analizini yapmaktır. Aynı zamanda Türkiye'nin iş-yaşam dengesi politikalarını inceleyerek, Güney Avrupa Refah Rejiminde yer alan diğer ülkelerle olan benzerlik ve farklılıklarını ortaya koymak da çalışmanın amaçlarından biridir. Üçüncü bölümde ele alınan veriler, kadının iş gücüne katılım oranında en düşük seviyedeki ülkenin Türkiye olduğunu göstermektedir. Son bölümde ise, Güney Avrupa Refah Rejiminde iş-yaşam dengesini sağlamak adına oluşturulan politikaların genel olarak benzerlik gösterdiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma Türkiye'nin iş-yaşam dengesi politikalarına ilişkin bir değerlendirme sağlamayı amaçlamaktadır. İş-yaşam dengesi ve kadının iş gücüne katılımı arasındaki ilişki, çalışmanın temel problemi olarak ele alınmış ve Güney Avrupa Refah Rejiminde bu ilişkinin yeterince dikkate alınmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the work-life balance policies and women's labor force participation within the Southern European Welfare Regime, which includes Turkey. In the first chapter, the conceptual framework of work-life balance is thoroughly addressed. The second chapter explores the relationship between welfare regimes and work-life balance, focusing on the fundamental characteristics of different regimes. In the third chapter, the barriers to women's labor force participation are discussed, and comparative data regarding Greece, Italy, Portugal, Spain, Turkey, and the OECD average are presented. The final chapter analyzes the public care, parental leave, and flexible working policies implemented in countries within the Southern European Welfare Regime. The primary objective of this study is to draw attention to work-life balance policies that influence women's labor force participation and to analyze these policies within the context of the welfare regime. Additionally, the study aims to examine Turkey's work-life balance policies and highlight the similarities and differences between Turkey and other countries within the Southern European Welfare Regime. The data discussed in the third chapter reveal that Turkey has the lowest level of women's labor force participation among the countries analyzed. The final chapter concludes that the policies designed to ensure work-life balance within the Southern European Welfare Regime generally exhibit similarities. In conclusion, this study seeks to provide an evaluation of Turkey's work-life balance policies. The relationship between work-life balance and women's labor force participation is identified as the central issue of the study, and it is concluded that this relationship is not sufficiently considered within the Southern European Welfare Regime.