İkonaların günümüz resim sanatına etkisi
The influence of icons on contemporary painting
  1. Tez No: 923424
  2. Yazar: KÜBRA ORAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez, ikonların sanatsal üretimler ve çağdaş sanat yorumları üzerindeki etkilerini inceleyerek, ikon ve imge arasındaki ilişkinin günümüz resim sanatındaki rolünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. İkona sanatı, dini temaların ve simgelerin merkezi bir rol oynadığı, teolojik ve sanatsal açıdan önemli bir gösterge olarak öne çıktığı bir sanat biçimidir. Bu bağlamda, tezde ikonların tarihsel süreci, imge ile ilişkisi ve çağdaş sanat alanındaki algısı ele alınmıştır. Nitel araştırma yöntemleriyle yapılan literatür taraması sonucunda tarihsel süreçte ortaya çıkan ikonalar ve çağdaş dönemde üretilen resimler eser analizi yöntemiyle incelenmiş ve yorumlanmıştır. Ayrıca, bu tez, ikonların salt teolojik imgesel nesneler olmadığını, aynı zamanda çağdaş resim sanatında evrensel bir dil olanağı barındıran başvuru kaynağı olarak rol oynadığını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, ikon ve imge arasındaki ilişkinin çağdaş sanat teorileri ve uygulamaları bağlamında yeniden değerlendirilmesi, çağdaş resim sanatı literatürüne katkı sağlayacak ve bu alandaki tartışmalara güncel bir bakış açısı getirecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reveal the role of the relationship between icons and images in contemporary painting by examining the effects of icons on artistic productions and contemporary art interpretations. Icon art is a form of art in which religious themes and symbols play a central role, standing out as an important indicator from both a theological and artistic perspective. In this context, the thesis addresses the historical development of icons, their relationship with images, and their perception in contemporary art. Through a qualitative literature review, icons that emerged throughout history and contemporary paintings were analyzed and interpreted using artwork analysis methods. Furthermore, this thesis demonstrates that icons are not merely theological objects of imagery but also serve as a reference source offering a universal language in contemporary painting. In this regard, reassessing the relationship between icon and image within the framework of contemporary art theories and practices will contribute to the literature of contemporary painting and bring a current perspective to discussions in this field.