6331 sayılı kanun uyarınca işverenin yükümlülükleri ve işçinin çalışmaktan kaçınma hakkı
  1. Tez No: 923434
  2. Yazar: AYSU EKİN ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ODAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çalışmamızın konusunu, 20.06.2012'de kabul edilen ve aşamalı olarak hayata geçirilen 6331 sayılı İSGK'de düzenlenen isg konusunda işverenin yükümlülükleri ve işçinin çalışmaktan kaçınma hakkı oluşturmaktadır. Çalışmamızda“İK”,“TBK”,“SSGSSK”, diğer mevzuat hükümleri, yargı kararları göz önüne alınarak inceleme ve değerlendirme yapılmıştır. Çalışmamızın ilk bölümünde giriş başlığına yer verilmiştir. İkinci bölümde ise isg kavramı üzerinde durulmuş, kavram hem dar anlamıyla hem de geniş anlamıyla açıklanmıştır. İsg'nin dayanağını oluşturan ulusal ve uluslararası kaynaklar incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde isg'nin sağlanması için işverenin yükümlülükleri açıklanmış olup çalışanın yükümlülükleri ve çalışanın haklarına da başlık içerisinde yer verilmiştir. Konu hakkında açıklamalar yapılırken 6331 sayılı kanunla getirilen değişiklikler ve öğretide ifade edilen farklı görüşler paylaşılmıştır. Çalışmamızın son bölümünde ise çalışmaktan kaçınma hakkı ele alınmıştır. Bu başlıkta çalışmaktan kaçınma hakkının hukuki niteliğine ilişkin görüşler, hakkın kullanılma koşulları ve hakkın kullanılmasının sonuçları açıklanmıştır. Çalışmamızda 6331 sayılı Kanun maddeleri üzerinde inceleme yapılmış ve bazı bölümlerde çalışanlar hakkında açıklamalar yapılmışsa da konunun kapsamı genel itibariyle işçiler ile sınırlı tutulmuştur. Çalışmamızda 6331 sayılı Kanun uyarınca değerlendirmeler yapılırken“çalışan”“İK”ve“TBK”kapsamında değerlendirmeler yapılırken“işçi”ifadesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The focus of this study encompasses two main topics: the employer's obligations and the employee's right to abstain from work regarding OHS, as regulated under the OHS Law No. 6331, adopted on June 20, 2012, and gradually put into effect. In this study, an analysis and evaluation have been carried out by considering the“LL”, the“Turkish CO”, the“SIGHIL”, other legislative provisions, and judicial decisions. The first chapter of this study includes the introduction section. The second chapter focuses on the concept of OHS, where the concept is explained in both its narrow and broad senses. The national and international sources forming the basis of OHS are examined. The third chapter explains the obligations of employers to ensure OHS. Furthermore, the responsibilities and rights of employees are also dwelt on under this heading. While providing explanations on the subject, the amendments introduced by Law No. 6331 and the differing views expressed in the literature are shared. The final section of this study addresses the right to abstain from work, explaining the opinions on its legal nature, the conditions for its exercise, and the consequences that arise from exercising it. This study anlyzes Law No. 6331, with a focus primarily on workers, despite certain sections providing explanations regarding employees. Moreover, the term“employee”is used within the context of Law No. 6331, while the term“worker”is employed in evaluations based on the“LL”and the“Turkish CO”.