Obstetrik şiddete maruz kalan ebelerde ikincil travmatik stres gelişme durumu ve ilişkili faktörler
Secondary traumatic stress development and related conditions in midwives exposed to obstetric violence factors
  1. Tez No: 923435
  2. Yazar: HATİCE ÇOKZAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE GÖKÇE İSBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Obstetrik şiddet; gebelik, doğum ve doğum sonrası dönemde sağlık profesyonelleri tarafından kadınların üreme sürecine ya da vücuduna yönelik uygulanan kötü muamele ya da ihmal olarak tanımlanmaktadır. Bu araştırma, obstetrik şiddete maruz kalan ebelerde ikincil travmatik stres gelişme durumu ve ilişkili faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırma olarak yürütülmüştür. Araştırmanın verileri çevrimiçi online platformlar kullanılarak Şubat 2024-Mayıs 2024 arasında toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak sosyo-demografik verileri ve örnekleme alınma uygunluğunu değerlendiren soruları içeren ''Tanıtıcı Bilgi Formu'', obstetrik şiddete maruziyeti değerlendirmek amacıyla“Obstetrik Şiddet Değerlendirme Formu”, ikincil travmatik stres belirtilerini değerlendirebilmek amacıyla“İkincil Travmatik Stres Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmayı 524 ebe tamamlamıştır. Verilerin analizinde; araştırmanın tanımlayıcı istatistiklerinde, sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, ebelerin ikincil travmatik stres düzeyleri ile ilişkili faktörlerin belirlenmesinde ise korelasyon ve çok aşamalı regresyon analizi kullanılmıştır. Regresyon analizinin ilk aşamasında ebelerin sosyo-demografik değişkenleri (Yaş, eğitim düzeyi, yaşanan yer ve ebe olarak çalışma süresi), ikinci aşamada obstetrik şiddet alt boyut indeksleri eklenmiştir. Araştırmada ebelerin ikincil travmatik stres ölçeği puan ortalaması 40.44±15.80 olarak belirlenmiştir. İkincil travmatik stres ile ilişki değişkenler incelendiğinde yaş, çalışma yılı ve obstetrik şiddetin tüm alt boyutları arasında anlamlı korelasyon olduğu saptanmıştır. Çoklu aşamalı regresyon analizi yapıldığında ise“Çalışma yılı”yalnız başına varyansın %2.4'ünü,“Obstetrik sözel şiddet boyutu”%14.4'ünü,“Obstetrik fiziksel şiddet alt boyutu”varyansın %1.5'ini açıklamış olup, bu üç değişken toplam varyansın %18.3'ünü açıklamıştır. Sonuç olarak, ebelerin obstetrik şiddete maruz kalma durumları arttıkça ikincil travmatik stres düzeylerinin arttığı belirlenmiştir. Bu doğrultuda ebelere obstetrik şiddet ve etkilerine yönelik farkındalık eğitimlerinin yapılması, perinatal hizmet sunan ekiplerle birlikte obstetrik şiddeti önlemeye yönelik eylem planlarının yapılıp uygulanması ve obstetrik şiddetin etkilerine yönelik koruyucu yaklaşımların sunulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Obstetric violence is defined as mistreatment or neglect of women's reproductive processes or bodies by health professionals during pregnancy, childbirth and the postpartum period. This study was conducted as a descriptive and cross-sectional study to determine the development of secondary traumatic stress and related factors in midwives exposed to obstetric violence. The data of the study were collected between February 2024 and May 2024 using online platforms. The“Introductory Information Form”, which includes questions evaluating socio-demographic data and sample eligibility, the“Obstetric Violence Assessment Form”to assess exposure to obstetric violence, and the“Secondary Traumatic Stress Scale”to assess secondary traumatic stress symptoms were used as data collection tools in the study. 524 midwives completed the study. In the analysis of the data; number, percentage, mean and standard deviation were used in the descriptive statistics of the study, and correlation and multi-stage regression analysis were used to determine the factors associated with the secondary traumatic stress levels of midwives. In the first stage of the regression analysis, the socio-demographic variables of the midwives (age, education level, place of residence and working time as a midwife) were added, and in the second stage, the obstetric violence sub-dimension indices were added. In the study, the mean score of the secondary traumatic stress scale of the midwives was determined as 40.44±15.80. When the variables related to secondary traumatic stress were examined, it was determined that there was a significant correlation between age, years of work and all sub-dimensions of obstetric violence. When the multi-stage regression analysis was performed,“Years of work”alone explained 2.4% of the variance,“Obstetric verbal violence dimension”explained 14.4%,“Obstetric physical violence sub-dimension”explained 1.5% of the variance, and these three variables explained 18.3% of the total variance. As a result, it was determined that as the midwives' exposure to obstetric violence increased, their secondary traumatic stress levels increased. In this regard, it is recommended that midwives be provided with awareness training on obstetric violence and its effects, that action plans to prevent obstetric violence be prepared and implemented together with perinatal service teams, and that protective approaches to the effects of obstetric violence be presented.