İnflamatuvar barsak hastalığında hastalıkaktivasyon ve şiddetinin değerlendirilmesindeserum adamts-7 ve adamts-12 düzeyi
The role of serum adamts-7 and adamts-12 levels in disease activity and grading of inflammatory bowel disease
  1. Tez No: 923446
  2. Yazar: SERDAR KAYIHAN
  3. Danışmanlar: PROF. ZAHİDE ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İnflamatuvar barsak hastalığı (İBH); etyopatogenezi net olarak bilinmeyen, remisyon ve relaps dönemleri ile karakterize, çeşitli sistemik ve ekstraintestinal tutulumlarla seyreden, gastrointestinal kanalın kronik inflamatuvar hastalığıdır. Ülseratif kolit (ÜK) ve Crohn hastalığının (CH); genetik olarak duyarlı kişilerde, çeşitli antijenlere ve çevresel faktörlere karşı oluşan aşırı immun yanıt sonucu oluştukları düşünülmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda,“A Disintegrin-like and Metalloproteinase with Trombospondin type-1 motif”(ADAMTS) proteinazlarının (ADAMTS-7 ve ADAMTS-12) çeşitli hastalıkların etyopatogenezinde rolü araştırılmaktadır. Ancak İBH etyopatogenezinde, serum noninvaziv marker olarak ADAMTS-7 ve -12 düzeyini araştıran çalışmaya rastlanmamıştır. İBH etyopatogenezinde artmış inflamatuvar yanıt ile ADAMTS proteinazları arasında ilişki olup olmadığını araştırmak amacıyla bu çalışma planlanmıştır. Çalışmaya, Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji – İBH Polikliniği'nde takip ve tedavisi yapılan 200 İBH (104 CH, 96 ÜK) ve 40 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inflammatory bowel disease (IBD); is a chronic, inflammatory disease of gastrointestinal tract that it is not known etiopathogenesis exactly, and it is characterized by remission and relapses periods. It courses various systematic and extraintestinal manifestations. It is thought that Ulcerative colitis (UC) and Crohn's disease (CD); occur as a result of over immune response to various environmental factors and antigenes in genetically susceptible individuals. In recent studies, it is investigated that the role of“A Disintegrin-like and Metalloproteinase with Trombospondin type-1 motif”(ADAMTS) proteinases (ADAMTS-7 ve ADAMTS-12) in etiopathogenesis of various diseases. However, there is no study in the relevant literature that investigates ADAMTS-7 and -12 levels as a noninvasive markers in the etiopathogenesis of IBD. This study was planned to investigated correlation between ADAMTS-7 and -12 proteinases and inflammatory response in İBD. This study includes 200 IBD patients (104 CD, 96 UC) and 40 healthy as a control who was treated and followed-up in Ankara Diskapi Yildirim Beyazıt Training and Research Hospital Gastroenterology Clinic-IBD department.