Jinekolojik kanserli hastaların depresyon, anksiyete ve stres düzeylerinin yaşam kalitesi ve özbakım gücüne etkisi
The effect of depression, anxiety and stress levels onthe quality of life and self-care agency of patientswith gynecological cancer
- Tez No: 923447
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU KÜÇÜKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırma, jinekolojik kanserli hastaların depresyon, anksiyete ve stres düzeylerinin yaşam kalitesi ve özbakım gücüne etkisinin incelemek amacıyla yapıldı. Kesitsel tipteki araştırma, 20 Şubat – 30 Eylül 2024 tarihleri arasında, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları Polikliniği'ne ve Kadın Hastalıkları Servisi'ne başvuran 182 jinekolojik kanserli hasta ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri, Kişisel Bilgi Formu, Depresyon, Anksiyete, Stres Ölçeği (DASÖ-21), Yaşam Kalitesi Endeksi Kanser Uyarlaması-III (QOL-CV) ve ÖzBakım Gücü Ölçeği (ÖBGÖ) ile elde edildi. Verilerin analizinde, tanımlayıcı analizler, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Scheffe post-hoc test, Pearson korelasyon testi ve çok değişkenli doğrusal regresyon analizi kullanıldı. Araştırmaya katılan jinekolojik kanserli hastaların yaş ortalaması 53,85 ± 10,20'tir. Hastaların Stres, Anksiyete ve Depresyon alt boyutları puan ortalamaları sırasıyla 11,14±5,88, 9,97±6,19 ve 9,38±5,89, ÖBGÖ toplam puan ortalamasının 70,18±35,42 ve QOL-CV toplam puan ortalamasının 19,31±6,47 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of depression, anxiety and stress levels on quality of life and self-care agency of patients with gynecological cancer. The cross-sectional study was conducted with 182 gynecological cancer patients who applied to the Gynecology and Pediatrics Clinic and the Gynecology and Pediatrics Service of Marmara University Pendik Training and Research Hospital between February 20 and September 30, 2024. Research data were obtained using Personal Information Form, Depression, Anxiety, Stress Scale (DASS-21), Quality of Life Index Cancer Adaptation-III (QOL-CV) and Self-Care Agency Scale (SCAS). Descriptive analyses, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Scheffe post-hoc test, Pearson correlation test and multivariate linear regression analysis were used in the analysis of data. The mean age of gynecological cancer patients in the study was 53.85 ± 10.20. The mean scores of the patients in the Stress, Anxiety and Depression sub-dimensions were 11.14±5.88, 9.97±6.19 and 9.38±5.89, respectively, the mean total score of the SCAS was 70.18±35.42 and the mean total score of the QOL-CV was 19.31±6.47.