Hemodiyaliz hastalarında el masajının diyaliz sonrası yorgunluk ve toparlanma süresine etkisi
The effect of hand massage on post-dialysis fatigue and recovery time in hemodialysis patients
- Tez No: 923465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM TOPBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Hemodiyaliz hastalarında sıklıkla gelişen diyaliz sonrası yorgunluğun yönetilmesinde nonfarmakolojik yöntemlerden (masaj vb) yararlanılabilir. Bu çalışmanın amacı, hemodiyaliz tedavisi alan hastalara intradiyalitik süreçte yapılan el masajının, diyaliz sonrası yaşanan yorgunluğun şiddetine ve diyaliz sonrası toparlanma süresine etkisinin incelenmesidir. Çalışma randomize kontrollü, tek kör deneysel niteliktedir. Veriler, Birey Tanıma Formu, Diyaliz Sonrası Yorgunluk Ölçeği ve diyaliz sonrası toparlanma süresi kullanılarak toplandı. El masajı grubundaki hastalara, dört hafta boyunca haftada üç kere beş dakika süre ile el masajı yapıldı. Kontrol grubundaki hastalar ise rutin tedavi bakımlarını aldı. İlk hafta el masajı uygulamasına başlamadan önce her iki grubun diyaliz sonrası yorgunluk şiddet puanları ve toparlanma süreleri belirlendi. Dördüncü hafta sonunda son test verileri kaydedildi. Verilerin analizinde doğrusal regresyon analizi, bağımlı örneklem t testi ve bağımsız örneklem t testi kullanıldı. El masajı ve kontrol grupları arasında sosyo-demografik, hastalığa ilişkin özellikler ve laboratuvar parametreleri bakımından istatistiksel açıdan anlamlı farklılık bulunmadığı saptandı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Non-pharmacological interventions, such as massage, can be beneficial in managing the post-dialysis fatigue often experienced by hemodialysis patients. This study aims to investigate the influence of hand massage during the intradialytic process on the severity of post-dialysis fatigue and recovery time in patients undergoing hemodialysis treatment. The study is a randomized controlled, single-blind experimental design. Data were collected using the Individual Identification Form, Postdialysis Fatigue Scale and post-dialysis recovery time. Patients in the hand massage group received hand massage on the non-fistula arm three times a week for five minutes over four weeks. Control group patients received routine care. In the first week, before starting the hand massage application, the post-dialysis fatigue severity scores and recovery times of both groups were determined (pretest). At the end of the fourth week, posttest data were recorded. Linear regression analysis, dependent samples t-test, and independent samples t-test were used for data analysis. It was determined that there were no statistically significant differences between the hand massage and control groups in terms of socio-demographic characteristics, disease-related features, and laboratory parameters (p>0.05).